Kui palju või vähe vett on Maal

 (15)
Kui palju või vähe vett on Maal
Kaks kera, mis illustreerivad seda, kui palju Maal on vett ja õhkuFélix Pharand-Deschênes

See uudis on kategooriast "vana kuld." Juba aastal 2003 mõtles dr. Adam Nieman välja ühe illustratsiooni, mis näitab kui vähe on Maal selle suurusega võrreldes vett ja õhku. Mõlemat illustreeriv kogus tundub planeedi suuruse kõrval uskumatult väike "tilk."

Hinnanguliselt on meie koduplaneedil 1,386 miljardit kuupkilomeetrit vett.

See jaguneb üsna ebaproportsionaalselt, sest kõigis Maa ookeanides, meredes ja lahtedes on 1,34 miljardit kuupkilomeetrit soolast vett, mis on üle 96 % maakera veevarudest. Pooluste jääs, liustikes ja lumes on vett umbes 24 miljonit kuupkilomeetrit ehk 1,74 % Maal olevast veest.

Põhjaveena vuliseb 23,4 miljonit, maapinna niiskuses peitub 16 500, igikeltsades on 300 000, järvedes 176 400, atmosfäris 12 900, soodes 11 500, jõgedes 2120 kuupkilomeetrit vett.

Tundub väga palju ja numbrid on suured, aga seda kogust graafiliselt ja mõõtkavas võrdluses maakeraga esitades on pilt üsna üllatav.

Märka kolme kera. Kogu Maal olev vesi mahub nendesse ära US Geologigal Survey
Seotud lood:

Pildil on kolm kera. Suurim neist on läbimõõduga ca 1400 km ning sellesse kerasse mahub kogu Maa vesi ookeanidest, pooluste jääst, järvedest, jõgedest, maapinnast, atmosfäärist, loomadest, taimedest.

Teine väiksem kera on läbimõõduga 273 kilomeetrit ning see illustreerib mageda vee kogust planeedil. Selle koguse veega püsib elu elus.

ja kõige pisem kera on läbimõõduga ca 56 km. Sellesse kerra "mahub" mage vesi kõikides järvedes ja jõgedes üle kogu planeedi. Enamus inimeste poolt tarbitavast mageveest tuleb just "sellest kerast."

Nagu pildilt selgub, ei olegi vett Maal just eriti palju.