Kuhu kadus Päikesesüsteemist viies hiidplaneet?

 (60)
Päikesesüsteem
PäikesesüsteemNASA

Päikesesüsteemi praegust ülesehitust võib selgitada viienda gaasilise hiidplaneedi olemasolu meie päikesesüsteemi algusaegadel. Arvutisimulatsioon näitas, et viies hiidplaneet paiskus pärast umbes neli miljardit aastat tagasi toimunud kokkupõrget Jupiteriga tähtedevahelisse ruumi.

Astronoomid on meie päikesesüsteemi praegusele struktuurile aastakümneid selgitust otsinud. Eriti on peamurdmist põhjustanud Uraan ja Neptuun, mis ei saanud tekkida seal, kus nad praegu asuvad. Nende jäiste hiidplaneetide tekkeks oli gaasiketas, millest planeedid moodustusid, päikesesüsteemi äärealadel liiga õhuke, kirjutas New Scientist Novaatori vahendusel.

Kõige tõenäolisema stsenaariumi järgi asusid planeedid pärast moodustumist tihedasti koos ning eraldusid alles siis, kui gaasist ja tolmust koosnenud ketas oli planeeditekkeks ära kasutatud. Seda teooriat toetavad päikesesüsteemi-väliste planeedisüsteemide rohkem kokkusurutud orbiidid.

Pikemalt loe edasi SIIT.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.