Krooniline unepuudus suurendab ohtu viirushaigusse jääda

 (2)
Pilt on illustreeriv!
Pilt on illustreeriv!Foto: Anni Õnneleid

Unepuudus halvendab immuunreaktsiooni ning kroonilises unepuuduses inimesed haigestuvad sagedamini viirushaigusesse, nii on näidanud aastakümnete jooksul mitmed uuringud, ütles Novaatorile antud intervjuus kliiniline psühholoog ja unenõustaja Krista Peet.

Konkreetseid mehhanisme, kuidas uni immuunsüsteemi mõjutab, on mitmeid. Kõige olulisemad on Peedi sõnul uneaegsed hormoonide tasemete muutused: "Nimelt toimub une ajal teatud hormoonide taseme tõusmine ning teiste hormoonide taseme langetamine.

Reeglina tõusevad une ajal kasvuhormooni ja prolaktiini tasemed. Mõlema nimetatud hormooni üheks ülesandeks on põletikuliste protsesside ja seeläbi ka immuunsüsteemi toetamine."

Ärkveloleku ajal on aga olukord vastupidine. Keha soodustab une ajal põletikulisi, immuunsüsteemi tööd toetavaid protsesse, kuid ärkveloleku ajal surub neid alla.

Antud mehhanism on üldjoontes meile kasulik, kuna sel viisil saame ärkveloleku ajal olla võimalikult aktiivsed ning jätta põhilise võimalike ohuallikatega võitlemise perioodi mitteaktiivsesse puhkeoleku aega," sõnas Peet.

Loe täisteksti saidil ERR Novaator