Krabi tunneb ja mäletab valu

 (27)
Krabi tunneb ja mäletab valu
TopFoto/Scanpix

Kalamehed kinnitavad tavaliselt, et kalad valu ei tunne. Ent Põhja-Iirimaa teadlased väidavad oma hiljutisele uuringule tuginedes, et krabid mitte ainult ei kannata valu käes, vaid ka mäletavad oma valu.

Belfasti Queen's University bioloogiateaduste kooli teadlased Bob Elwood ja Mirjam Apel uurisid, kuidas reageerib erakvähk elektrilöögile. Elwood on juba varem tõestanud, et krevetid tunnevad valu ja on mures selle üles, kuidas toiduainetööstus koorikloomi kohtleb, vahendab Teadus.ee.

Erakvähkidel pole omaenda koda, vaid nad asustavad teiste loomade valmistatud struktuure, tavaliselt tühje molluskikodasid. Kodadele kinnitati elektroodid, et nende läbi elektrilöök anda. Ainsana lahkusid oma kodadest need krabid, kes elektrilöögi said, näidates, et see oli neile ebameeldiv ja et tegu ei ole pelgalt refleksiga.

Erakvähid eelistavad mõnede liikide kodasid teistele ning selgus, et nad lahkusid meelsamini neist kodadest, mis ei kuulunud nende lemmikute sekka. Katse eesmärk oli anda elektrilöök allpool seda taset, mis sunnib krabi kojast väljuma, ja vaadata siis, mis juhtub, kui pakutakse uus koda.

Krabid, keda šokeeriti, kuid kes jäid oma kotta, osutusid mäletavat šokikogemust, sest asusid kiiresti teele uue koja poole, uurisid seda põgusalt ja valisid selle sagedamini kui need krabid, keda eelnevalt ei šokeeritud.

Seotud lood:

„Meie tulemus kinnitab, et krabid ei toimi lihtsa refleksi ajel, vaid nad valivad koja, et vältida valusat elektrilööki. Sama käitumist on täheldatud selgroogsetel," kommenteerib Elwood. Inimesed näiteks hoiavad kuuma taldrikut käes võimalikult kauem, kui sellel on söök. Kui aga taldrik on tühi, lasevad sellel maha kukkuda.

Toiduainetööstuse tarbeks püütakse või kasvatatakse miljoneid koorikloomi, kuid nende kaitse puudub, sest arvatakse, et nad ei tunne valu.

Uuring ilmus ajakirjas Animal Behaviour.