Kosmost asustamast takistab inimesi kiiritusest tingitud viljatus

 (25)
Tunnustatud astrofüüsik Stephen Hawking märkis mõne aja eest, et kui inimkond soovib liigina säilida, tuleb meil kosmos koloniseerida järgmise sajandi jooksul.
Tunnustatud astrofüüsik Stephen Hawking märkis mõne aja eest, et kui inimkond soovib liigina säilida, tuleb meil kosmos koloniseerida järgmise sajandi jooksul. NASA

„Katastroofi on piisavalt keeruline vältida järgmise saja aastagi jooksul, mis siis veel rääkida tuhandest või miljonist aastast,“ rääkis Stephen Hawking mullu mõnevõrra pessimistlikul toonil. „Meie ainus võimalus pikemas perspektiivis ellu jääda on pöörata pilk eemale planeedilt Maa ning levida kosmosesse.“

Kosmosesse kolimise perspektiiv on sundinud teadlaseid üha tõsisemalt vaagima järgmist probleemi: kas juhul, kui uude kodusse reisimine võib võtta aega tuhandeid aastaid, on inimestel võimalik teekonna vältel edukalt paljuneda? NASA esialgsed andmed pole selles osas eriti julgustavad: tundub, et kosmos pole lihtsalt sugueluks sobiv keskkond, vahendab The Independent.

Marsi koloniseerimise mõeldavust analüüsinud kolme teadlase koostatud ülevaate kohaselt on astronautidel soovitatav teekonnal rasestumist vältida, kuna kogu kosmosereisi ajal pommitab nende organismi tugev kiirgus.

Ilma piisava varjestuseta kosmoselaevas reisimisel muudaks tugev prootonkiirgus steriilseks iga avakosmoses sigitatud naissoost loote ning avaldaks ägedat mõju meessoost loodete viljakusele. „Olemasolevad varjestusvõimalused välistavad tõenäoliselt raseda naise transportimise Marsile,“ nentis ajakirjas Journal of Cosmology ilmunud essees NASA Amesi uurimiskeskuse kiirgus-biofüüsik Tore Straume.

Astronaute kosmosereisil ründav kiirgus on kõigi inimkeha rakkude arengut juhtivat DNA-d kerge kahjustama. Esikloomadega läbi viidud katsed on näidanud, et ioniseeriv kiirgus tapab naissoost loote munarakud tiinuse teisel poolel. „Selleks, et naissoost looted ei muutuks steriilseks ning et koloonia edasi kestaks, tuleks neid rakke raseduse vältel väga hoolikalt kaitsta,“ selgitas dr Straume.

Kosmos on täis mitmetest allikatest pärinevat kiirgust, ent kaks, mis NASA teadlastele eelkõige muret teevad, on protuberantsid ja galaktilised kosmilised kiired. Protuberantsid (ingl solar flare) tekivad, kui Päikese atmosfääris aset leidvad plahvatused paiskavad kosmosesse tugevalt laetud prootoneid. Maa atmosfäär ja magnetväli neelavad suurema osa kahjulikust kiirgusest, ent astronaudid kosmoses on määratult kaitsetumad.

Veelgi suuremat ohtu kujutavad aga galaktilised kosmilised kiired. Ehkki NASA kilbid varjavad tähelendureid suurema osa protuberantsikiirguse eest, pole tõenäoline, et need kosmiliste kiirte eest sama tõhusat kaitset pakuksid.

Kuni viimase ajani on suguelu olnud NASA jaoks tabuteema; agentuuri range sisekord näeb ette astronautidevahelise „usaldussuhte“ pidevat säilitamist. Vaid korra on koos kosmosesse jõudnud abielupaar — Jan Davis ja Mark Lee — ning küsimust, kas nad ka „saja kilomeetri klubiga“ liitusid, ei ole kumbki kommenteerida suvatsenud.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.