Koroonaviiruste uurija: muretse pigem gripi kui uue viiruse pärast!

 (20)
Koroonaviiruste uurija: muretse pigem gripi kui uue viiruse pärast!
ZUMA Press

Uut koroonaviirust ei tohiks unustada ja selle suhtes valvsust kaotada, kuid selle tähtsus kahvatub gripi kõrval, leiab Linfa Wang, Maailma Terviseorganisatsiooni kriisikohtumistel osalenud Duke-NUSi Meditsiinikooli viroloog ERR Novaatorile antud intervjuus.

Koroonaviiruseid peeti aastaid võrreldes teiste inimesi nakatavate viirustega ohututeks. Viimase 20 aasta jooksul oleme näinud SARS-i, MERS-i ja nüüd uue viirusega seotud paanikat. Kas inimesed on kuidagi nende evolutsiooni kannustanud?

Selliste haiguste esiletõusu taga on mitme põhjuse kombinatsioon. Neist kaks on selged. Ühtpidi on muutunud põllumajandus intensiivsemaks ja inimesed reisivad sagedamini ühest riigist teise. See suurendab võimalust, et viirus hüppab loomalt inimesele.

Tähtsamana ja positiivses võtmes suudame avastada tähtsaid viirusi juba vahetult pärast selle juhtumist.

Uus koroonaviirus leiti pelgalt kaks nädalat pärast esimest haigusjuhtu. SARS-i puhul võttis sama viis kuud, Ebolaga 40 aastat. See annab meile laiema tausta.

Kui oleme tänu tehnika paranemisele ja inimlikule ekspertiisile rohkem valvel, leiame kindlasti üha uusi ja uusi viirusi.

Loe täisteksti saidil ERR Novaator