Koroonaviirus võib soodustada suhkruhaiguse teket

 (11)
Eriolukord Tallinnas 1.04.2020
Foto on illustreeriv.Foto: Andres Putting

Koroonaviiruse ja suhkruhaiguse vahel võib olla seos - suhkruhaigetel võib koroonaviirus põhjustada raskeid tüsistusi, ent nakkuse järel võib tõusta ka terve inimese diabeedirisk, hoiatab rahvusvaheline teadlasrühm.

On teada, et koroonaviirus kinnitub nakatamisel meie rakkude angiotensiini konverteeriva II ensüümi (ACE2) retseptoritele, mida leidub ka kõhunäärmes ning teistes insuliini ja ainevahetust reguleerivates elundites, kirjutab portaal Novaator.

Teadlaste sõnul on võimalik, et koroonaviirus võib seetõttu mõjutada keha veresuhkruga seotud toiminguid. Juhul kui suhkruhaigus neid toiminguid juba kahjustab, võib viirus kahjustust süvendada.

Isegi kui diabeedilaadsed sümptomid kaovad kiiresti, võivad nad rasedusdiabeedi kombel mõnel inimesel soodustada hilisemas elus teist tüüpi suhkruhaiguse teket.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!