Koroonaviirus elab nahal viis korda kauem kui gripp: uuring

 (14)
Koroonaviirus hävitamas inimrakke
Koroonaviirus hävitamas inimrakkeFoto: NIAID

Koroonaviirus püsib inimese nahal aktiivsena üheksa tundi ehk viis korda kauem kui gripiviirus, leiavad Jaapani teadlased on värskes uuringus ja soovitavad viirusest hoidumiseks jätkuvalt sagedasti käsi pesta.

Grippi põhjustav patogeen elab inimese nahal vaid umbes 1,8 tundi, öeldakse Medical Xpressi teatel sel kuul ajakirjas Clinical Infectious Diseases avaldatud uuringus.

"SARS-CoV-2 üheksa tundi vältav elulemus inimese nahal võib suurendada kontaktse levimise riski võrreldes A-tüüpi grippi põhjustava viirusega IAV," seisab uuringu kokkuvõttes.

Uurimisrühm kasutas testimisel lahangu käigus saadud nahka umbes üks päev pärast surma.

Käte desinfitseerimisel etanooliga inaktiveeritakse nii koroona- kui gripiviirus umbes 15 sekundiga.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!