Koroona läbipõdenuil tekkis võimalus vahetada verd tasuta atraktsioonide vastu

 (2)
Doonoripäev Narva mnt.5
Foto on illustratiivne.Foto: Tiit Blaat

Koroonahaiguse ehk COVID-19 läbi põdenud inimestel tekkis võimalus külastada aasta lõpuni tasuta mitmeid Eesti suuratraktsioone, kui nad on valmis loovutama oma verd teadusuuringuteks.

Nimelt on Eesti Suuratraktsioonide Liit pannud õla alla Tartu Ülikooli, Tartu Ülikooli Kliinikumi ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla arstide üleskutsele loovutada COVID-19 teise laine patsientide ravimiseks vereplasmat.

Forte kirjutas eelmisel nädalal, et käima on lükatud teadustöö, mis proovib tõestada, et COVID-19 läbi põdenud inimese organismis tekkinud viirusevastaseid antikehasid on võimalik kasutada COVID-19 teise laine patsientide raviks. Selle teadustöö inimkatsed peaksid algama augustis. Seni kogutakse doonorite vereplasmat igaks juhuks, kuna ühtegi tõestust sellisele raviviisile pole. Ravimiamet nimetas praegu sellise raviviisi tõenäosust lausa spekulatsiooniks.

Igal juhul saavad koroonahaiguse läbipõdenuid inimesed vere loovutamise ja doonoriks sobivuse korral aasta lõpuni koos perega tasuta läbi käia kõik need atraktsioonid: AHHAA teaduskeskus, PROTO Avastustehas, Super Skypark, Kiviõli Seikluskeskus, Lottemaa, Eesti Rahva Muuseum ja Tallinna Teletorn.

Seotud lood:

Arsti visiit tagab perepääsme

Vereplasma loovutamiseks tuleb käia kahel visiidil, millest esimesel tehakse kindlaks doonori sobivus. Esimesel visiidil saab käia nii Tartu Ülikooli Kliinikumis kui ka Põhja-Eesti Regionaalhaiglas. AHHAA teaduskeskus kingib Tartu Ülikooli Kliinikumis visiidil käinud inimesele tasuta perepääsme. Tallinnas Põhja-Eesti Regionaalhaiglas visiidil käinud inimest premeeritakse tasuta perepiletiga PROTO Avastustehasesse.

Doonori sobivuse korral kutsutakse inimene teisele visiidile Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskusesse, mille käigus toimub tavapärane doonori meditsiiniline läbivaatus ja langetatakse lõplik otsus vereplasma loovutamise võimalikkusest. Positiivse otsuse puhul toimub teise visiidi käigus vereplasma loovutus.

Just vereplasmat loovutanud inimesi premeerib Eesti Suuratraktsioonide Liit tasuta perepiletitega Eesti pereatraktsioonidele.

Doonoriks sobib 18-60-aastane terve inimene, kellel on sümptomitest möödas vähemalt 14 päeva ja kes ei kasuta ühtegi ravimit peale rasedusvastaste preparaatide. Doonoril peab olema laboratoorselt kinnitatud COVID-19.

Vereplasmadoonorluse soovi korral palutakse pöörduda Tartu Ülikooli Kliinikumi dr Ain Kaare poole, kes annab selle kohta täpsemat teavet. Ühendust saab telefonil 5331 9562 või e-posti aadressil ain.kaare@kliinikum.ee

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!