Korallid võivad kliimasoojenemise üle elada

 (3)
Korallid võivad kliimasoojenemise üle elada
Mitu tuhat aastat vana elus korall. Foto: NOAA's Hawaii Undersea Research Laboratory (HURL)---

Korallid võivad üleilmsele kliimasoojenemisele paremini vastu pidada kui seni kardetud: selgub, et need loomakesed vahetavad vee soojenedes oma vetikatest kaaslased soojalembesemate vastu välja.

Korallidel on pisikeste vetikatega sümbiootiline suhe: korallid pakuvad vetikatele elupaika, vetikad korallidele toitu. On arvatud, et kui kliima soojeneb, siis vetikad kaovad ja suurem osa maailma korallidest hävib, vahendavad ERR teadusuudised.

Nüüd on Stephen Palumbi ja Tom Oliver USA Stanfordi ülikoolist leidnud koralle, kes elavad soojas vees väga edukalt, olles oma vetikad teistega asendanud. Neid koralle ümbritsev vesi on sama soe, kui troopilised mered peaks prognooside järgi saja aasta pärast maksimaalselt olemagi.

Korallide vetikavahetust on täheldatud varemgi, kuid Palumbi ja Oliver nüüd saanud senisest kindlamaid tõendeid, et tegu ongi neile paiksetele mereloomadele üldiselt omase võimega.

Nad avastasid Samoa saarestikku kuuluva Ofu saare lähedal erisuguse temperatuuriga rannikuvees kasvavaid koralle uurides, et korallide sümbioos soojakindlate vetikatega on vee temperatuuriga otseselt seotud  - see näitab, et korallid suudavad kohastuda vee soojenemisega.