Korallid võivad anda tableti päikesepõletuse vastu

 (2)
korall
AFP / Scanpix

Tänavune suvi üllatas erakordselt kurja UV-kiirgusega. Sellest säästsid mitmesugused kaitsekreemid. Londoni King's College'i teadlased uurisid koos USA ja Austraalia kolleegidega koralle ja on nüüd jõudnud lähedale võimalusele süüa nahka UV-kiirguse eest kaitsvat ainet tulevikus tabletina.

Korallid elavad isemoodi sümbioosis nende kudedes pesitsevate vetikatega. Vetikates toimuva fotosünteesi saadused on toiduks korallidele ning korallide elutegevusjäägid omakorda vetikatele. Et selline sümbioos saaks toimida, peavad korallid elama madalas vees, kus on fotosünteesiks piisavalt valgust. Samas varitseb aga oht saada päikesest põletatud, vahendab ERR Teadus.

Kaitseks põletuse eest toodab korall ainet, mis teda hoiaks. Nüüd on teadlased jõudmas jälile sellele seni tundmata olnud biokeemilisele ja geneetilisele protsessile, mis korallis UV-kaitset pakkuvat ainet toodab. Nimelt toodab päikesekaitseks vajaliku aine komponente vetikas, andes need edasi korallile, kes moodustab neist UV-kaitse nii endale kui vetikale. Iseäranis huvitav on aga tõsiasi, et päikesepõletuse eest on kaitstud ka kalad, kes korallidest toituvad.

Teadlased püüavad nüüd korallides ja vetikates toimuvat UV-kaiste tootmisprotsessi laboris kunstlikult läbi viia. Lootust on, et paari aasta jooksul saaks sel moel valminud kaitseainet juba ka testida. Uurimuse üks tulemusi võiks olla näiteks tablett, mida süües saaks ka inimene UV-kaitse.

Seotud lood:

Palju laiaulatuslikum eesmärk on King's College'i teadlaste sõnul uurida, kas seda biokeemilist protsessi kasutades oleks võimalik luua näiteks põllumajanduskultuure, mis suudaksid troopilist päikesekiirgust taluda. See võimaldaks tuua olulist kergendust näljahädas vaevlevale Kolmandale Maailmale.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas.
Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.