Kõnelemise ajal žestikuleerimine kinnistab ja arendab ideid

 (4)
Kätega vehkimine vabastab mõtted ikkeist
Kätega vehkimine vabastab mõtted ikkeistAFP/Scanpix

Kanada teadlased on oma värskes uurimistöös demonstreerinud, et kõnelemise ajal žestikuleerimisel on hoopis suurem mõju inimese mõtlemisele kui seni arvatud. Põhjus on lihtne: tegevusest kõneldes ja seda kätega näidates taasesitatakse tegevus.

Sian Beilock ja Susan Goldin-Meadow panid vabatahtlikud mängima nuputamismängu Hanoi torn, kus tuleb erineva suurusega puust kettaid ühe varda otsast teise tõsta. Mängu lõppedes paluti mängijail minna teise ruumi ja selgitada, kuidas nad olid ülesande lahendanud, vahendavad ERR Teadusuudised.

Lahenduskäigu kirjeldamine ilma kätega näitamiseta on selle mängu puhul aga praktiliselt võimatu. Seejärel proovisid vabatahtlikud taas mängu mängida, kuid sel korral oli kõige väiksem ketas salaja vahetatud sama suure kuid palju raskema ketta vastu, mistõttu selle ühe käega tõstmine ei olnud enam võimalik.

Ajakirjas Perspectives in Psychological Science avaldatud artiklis annavad katsete kaks autorit ülevaate oma uuringust mõtlemisest, žestikuleerimisest ning tegutsemisest. Nende sõnul on žestikuleerimisel kvalitatiivne väärtus, sest see annab mõtteile konkreetsuse.