Kommenteerijate 12 põhitüüpi

 (92)
arvuti
Foto: Ilmar Saabas

Võimalus netikommentaariumites anonüümselt oma arvamust avaldada tõmbab ligi rohkelt huvilisi. Suur osa arvamustest on asjakohased ja huvitavad. Siiski satub asjalike kommenteerijate hulka sageli ka jobusid, kelle arvamustest kellelegi kasu pole. Võrguajakiri PC World toob välja 12 hullemat netijobude liiki. Kas oled neid kuskil kohanud?

1. ESSA!-tüüp

Kuna tegemist pole kuigi tüütu tegelasega, oleks võinud ta ka nimekirjas tahapoole jätta, kuid kuna tegemist on ESSA!-tüübiga, tuleb ta siiski esimesena välja tuua. Kas kommentaariumi avapostituseks ESSA! või ESIMENE! kirjutada on naljakas? Ei. Originaalne? Ei. Võib vaid loota, et 15. eluaasta täitumise ajaks on ESSA!-tüüp leidnud mõne muu eneseteostusviisi.

2. Promoja

Tegemist on klassikalise netijobuga - ta liigub ringi erinevates foorumites ja kommentaariumites ning jätab endast maha rohkelt halvasti varjatud reklaami sisaldavaid teateid. „See uus iPhone'i tarkvara tundub tõepoolest hea olema! Lugege kõik siit mu blogi Windows Mobile'i kohta!" Sageli ei vaevu oma projektide reklaamija isegi sissejuhatavaid lauseid kirjutama, vaid piirdub lingiga reklaamitavale leheküljele.

3. Kinnisideega tüüp

Promoja lähisugulane, kinnisideega tüüp kammib läbi erinevaid foorumeid, et leida võimalust juhtida jutt oma lemmikteemale - olgu selleks siis moraal, religioon või poliitiline vaade. Näiteks on pea iga Eesti elu käsitleva artikli juures võimalik juhtida arutelu erinevate poliitikute puuduste peale (siin võivad mängu tulla ka Promojad - erakondade liikmed, kes anonüümselt üksteist mustavad). Ka religioonist saab suure tahtmise korral kirjutada pea iga teema juurde.

4. „Asjatundja"

Asjatundja on käsitletava teemaga tegelenud juba aastakümneid, tunneb seda kõigist paremini ning keeldub seetõttu teiste arvamust kuulda võtmast. Põhjendatud argumentide asemel kirjeldab ta paljusõnaliselt oma kompetentsi käsitletaval teemal, summutades võimalikud vastuväited juba oma postituste meeletu pikkusega. Kui tal siiski on vaja midagi selgitada, kasutab ta oma sõnade asemel pikki lõike varemavaldatud artiklitest, kasutusjuhenditest või Vikipeediast.

5. Sõimaja

Foorumid on loodud erinevate arvamuste ja vaatenurkade esitamiseks. Sõimaja viib aga asjad algelisemale tasemele, kasutades oma ideede kaitsmiseks isiklikke rünnakuid, meenutades algklasside jõhkardeid. Sõimaja võib mõnitada näiteks teiste kommentaatorite või artikli autorite nimesid, saata vastuvaidlejaid kohtadesse, kus päike ei paista, või väljastada lihtsalt valimatult roppusi. Internetis saab väga lihtsalt olla korraga ebameeldiv ja igav.

6. Isehakanud moderaator

Isehakanud moderaatori elueesmärgiks on foorumi külastajaid ennast soovimatuna tundma panna. Ta on foorumit jälginud aastaid igal ärkveloleku hetkel ning tunneb seal käsitletud teemasid läbi ja lõhki. Jäta foorumisse teade, mis kordab midagi, mis oli jutuks 16 kuud tagasi, ning ta annab sulle sellest paari minuti jooksul teada, tehes su teate maha ja naeruvääristades sinu teadmatust. Foorum on tema isiklik liivakast, iga kommenteerija, kes pole postitanud vähemalt 200 teadet, on tema jaoks sissetungija ning ei vääri kohta tema armastatud foorumis.

7. Rahutagaja

Selle tüübi peamiseks eesmärgiks näib olevat foorumis teiste kasutajate korrale kutsumine. Tal ei ole enamasti midagi asjakohast öelda, kuid ta teeb pidevalt märkusi teiste foorumikasutajate keelekasutuse või kirjutatu asjakohasuse ja sobivuse kohta. Rahutagaja eesmärgid võivad olla üllad, aga pika peale hakkavad tema kohati pikad ja sisutühjad sõnumid teistele samavõrd närvidele käima kui Sõimaja omad. Rahutagajat vaigistada on isegi foorumi moderaatoril keeruline, sest kuidas sa ikka näiliselt heade kavatsustega inimesele selgeks teed, et lõpeta see pidev rahutagamine ära.

8. Eneseimetlejast vigade otsija

Kui Rahutagaja eesmärgiks on otsida ja maha teha ebasobivat sisu, siis eneseimetlejast küll-ma-olen-tark-mees üritab iga hinna eest leida teiste kirjutatust vigu. Pole tähtis, kui tähtsusetud need vead on. Teiste vigu on vaja selleks, et demonstreerida kõigile oma intellektuaalset üleolekut. Selline tüüp on väga levinud nii foorumites kui ka ajaleheartiklite kommentaariumites. Vigadena kõlbavad nii grammatilised, sisulised kui ka lihtsalt ilmselged kirjavead. Niipea, kui ta on ühe suutnud leida, postitab ta selle kohta tigeda kommentaari. Kusjuures alatihti ilmneb, et leitud viga polegi viga. Probleem on hoopis „tarkpea" enese teadmiste piiratuses.

9. Fännike

Fännikest huvitab peamiselt vaid üks toode ning mingil viisil suudab ta peaaegu iga teema sellega seostada ning jutu osavalt oma lemmikteemale üle viia. Tal võib olla raudne veendumus, et Linux on Windowsist tuhat korda etem ning ta üritab seda ka igal võimalusel välja öelda. Fännikesele on iseloomulik suhtumine, et need, kes pole meie sõbrad, on automaatselt meie vaenlased. Kui vastamisi satuvad kaks fänni (näiteks üks Microsofti ja teine Apple'i toodete fänn), siis võib oodata pikka ja verist võitlust, mis risustab foorumit ning muudab selle teiste jaoks väga igavaks. Olgugi, et fännamisobjektiks on tavaliselt mingi kommertstoode, on see puhtalt tehnoloogiline ja majanduslik teema fänni ettekujutuses muutunud kuidagi moraalseks teemaks.

10. Vandenõuteoreetik

Vandenõuteoreetik näeb kõikjal salajasi ja tumedaid kokkuleppeid ning ta ei häbene oma mõttemaailma kõigi teistega jagamast. Vandenõuteoreetik on sageli veendunud, et ta on pideva FBI, Kaitsepolitsei või muude valitsusasutuste jälgimise all ning lihtsalt mingil müstilisel põhjusel pole nad talle veel otsa peale teinud. Vandenõuteoreetik näeb igal võimalikul ja võimatul juhul, et maailm on läbipõimunud kõikvõimalikest kahtlastest skeemidest. Kui keegi teeb juttu Apple'i iPhone'st, siis alustab vandenõuteoreetik juttu Q-lainetest, mille eesmärgiks olevat inimeste mõtete lugemine. Tema lemmikteemadeks on UFOd (loomulikult valitsus varjab kõike), New World Order, vabamüürlased, Apollo-programm (inimesed pole Kuul kunagi käinud), AIDS (vandenõuteoreetik usub, et see haigus on inimese loodud) ja palju muud.

11. Allkirja-jobu

See on tüüp, kelle iga postitus lõpeb vähemalt kümne rea pikkuse allkirjaga. Tema allkiri on tavaliselt oluliselt pikem kui postitus ise. Allkiri võib sisaldada selle kirjutaja nime ja ametit, sellele järgnevad tsitaadid, võib-olla isegi ülevaade kasutatava arvuti konfiguratsioonist, veel tsitaate kuulsustelt ning mingi jubeda välimusega animeeritud GIF. Kui allkirja-jobu satub mõtteid vahetama kellegi teisega, siis on sõnumite sisu kogu selle ebavajaliku ning pidevalt korduva pahna seest võrdlemisi keeruline üles leida. Esimesel korral pole sellest lugu, aga kui juhtud juba kümnendat korda sama allkirja lugema, siis hakkab juba väga häirima.

12. Ühest sõnast piisab

See tüüp näib vihkavat kõike, mida ta loeb. Aga ilmselt pole tal midagi targemat teha, mistõttu on ta foorumite ja võrguväljaannete pidev külastaja ning kirjutab loetu kommentaariks ühe või mõne mõttetu mahategeva sõna. Tema sõnavarasse kuuluvad „Jama", „Lollus", „Mõttetus", „Mida iganes" ja muu selline. Selle tüübi mõttemaailm näib olevat niivõrd piiratud, et ta ei suuda kokku monteerida ainsatki mõttega lauset.