Kokakunsti juured ulatuvad 1,9 miljoni aasta taha, Homo erectuseni välja

 (5)
Püstine ürginimene Homo erectus oli esimene kokk-toidutehnoloog
Püstine ürginimene Homo erectus oli esimene kokk-toidutehnoloogScanpix

Esimene tänapäeva inimese eellane, kes kokakunsti omandas, oli tõenäoliselt 1,9 miljoni aasta eest arenenud Homo erectus, väidab Ühendriikide teadlaste eile avaldatud töö. Harvardi ülikooli uurijad teatasid, et oskus toitu valmistada ja töödelda võimaldas „püstisel inimesel“ Homo erectusel, neandertallastel ja „targal inimesel“ Homo sapiensil sooritada röögatu evolutsioonilise hüppe, mis eristas nad selgelt šimpansidest ja muudest esikloomalistest.

Mitte-inimlastest esikloomaliste, kaasaegsete inimeste ning 14 väljasurnud inimlaseliigi DNA, purihammaste suuruse ning kehamassi analüüsil rajanevad tulemused, mille avaldas ajakiri The Proceedings of the National Academy of Sciences, kinnitavad varasemaid uurimusi, mis andsid mõista, et Homo erectus võis osata kokata, vahendab PhysOrg.com.

Toidu valmistamine tööriistade ja tule kaasabil tähendas, et võimalik oli omandada rohkem kaloreid ja kulutada vähem aega korilusele, küttimisele ja toitumisele. Purihammaste mõõtmed kahanesid, samal ajal kui kehamass kasvas.

Esikloomaliste juures on tavaline, et suurema kehaga liikidel on ka suuremad purihambad ja nad kulutavad rohkem aega söömisele — inimesega võrreldavat mõõtu inimahvid veedavad umbes 48 protsenti päevast kaloreid ahmides.

„Homo erectus ja Homo neanderthalensis kulutasid aktiivsest päevasest tegevusest toitumisele vastavalt 6,1% ja 7%,“ sedastab Harvardi teadlaste uurimus, lisades, et kaasaegne inimene veedab toitudes vaid 4,7% päevast.

„Inimese toitumisele kuluv aeg ja purihammaste mõõtmed on teiste esikloomalistega võrreldes tõeliselt ebatavalised; see iseärasus hakkas ilmnema millalgi pleistotseeni alguses,“ seisab töös. Pleistotseeni ajastik algas umbes 2,5 miljoni aasta eest ja lõppes 11 700 aasta eest.

Samas pole välistatud, et toiduvalmistamise tehnoloogia leiutasid muud, samuti Aafrikas just enne Homo erectuse esilekerkimist elanud liigid nagu Homo habilis ja Homo rudolfensis, möönavad autorid.

Igal juhul arenesid kokanduskultuuri alalhoidmiseks vajalikud, toitumisega seonduvad ning nüüdseks kaasaegse inimese pikaajalisema eluspüsimise seisukohalt kriitilise tähtsusega töövahendid ja käitumismallid välja Homo erectuse ajaks ning enne seda, kui too tõug Aafrikast välja rändas, usuvad teadlased.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.