Kõik indiaanlased pärinevad samadest esivanematest

 (27)
Kõik indiaanlased pärinevad samadest esivanematest
AP/Scanpix

Teadlaste seas valitseb üksmeel, et indiaanlaste esivanemad saabusid Ameerikasse Aasiast üle Beringi väina ning levisid sealt edasi Gröönimaast Tulemaani. Üksmeel puudub aga ses osas, kas uusasukad saabusid Ameerikasse ühekorraga või lainetena. Nüüd on teadlased kümnete erinevate indiaanihõimude liikmete DNA võrdlemise teel teinud kindlaks, et saabujad pidid jõudma Ameerikasse ühe lainena.

Teadlased leidsid ka, et kõik indiaanlased on omavahel lähemalt sugulased kui ühegi teise Euraasia populatsiooniga, vahendab Novaator.

„Erandi moodustavad vaid Beringi väina vahetus läheduses elavad inimesed," ütleb Kari Britt Schröder, ajakirjas Molecular Biology and Evolution ilmuva artikli autor California ülikoolist.

Teadlased leidsid bioloogilise rollita geneetilise markeri, mis esines kõigis kontrollitud 41 indiaanihõimus, kelle elukohad ulatusid Gröönimaast Tšiili lõunatipuni.

Samuti oli see marker olemas tšuktšidel ja korjakkidel teisel pool Beringi väina. Teadlased võtsid vaatluse alla kokku 54 Euraasia populatsiooni, kuid peale kontinendi kirdenurga seda markerit mujal Euraasias ei esine.

See viis teadlased lisaks ka järeldusele, et indiaanlaste esivanemad pidid Euraasia kirdenurgas elama mõnda aega isolatsioonis ülejäänud Aasia elanikest, sest muidu oleks loogiline eeldada, et vastav marker peab olema laiemalt levinud.