Kodanike poliitilised tõekspidamised tulenevad nende aju ehitusest

 (23)
Kodanike poliitilised tõekspidamised tulenevad nende aju ehitusest
Foto: Andres Putting

Oma hääle konservatiividele andnud inimesed on loomu poolest murelikumad kui vabameelsemate vaadetega inimesed, selgus värskest uurimusest, milles osales ka Oscari-laureaadist näitleja Colin Firth. Teadlased on välja selgitanud, et poliitiline sättumus on seotud aju ehitusega; parempoolsete vaadetega inimestel on need ajupiirkonnad, mis tegelevad hirmu ja ärevusega, suuremad kui enamikul vasakpoolsete eelistustega inimestest.

University College Londoni teadlaste uuringute tulemused võivad selgitada, miks konservatiivid ja liberaalid harva milleski ühel nõul on — ning miks nende vaated paljudes küsimustes reeglina lausa lepitamatuks jäävad, vahendab The Daily Telegraph.

University College Londonilt tellis antud uurimuse algselt Colin Firth mullu detsembris, mil täitis BBC Radio 4 programmi külalistoimetaja kohuseid.

Uurimus seisnes leiboristliku parlamendisaadiku Stephen Poundi ja rahvusvahelise arengu riigiministri, toori Alan Duncani ajude skannimises tomograafiga.

Lisaks esitati veel 90 tudengile, kelle ajusid oli muude uuringute eesmärgil tomografeeritud, küsimusi nende poliitiliste vaadete kohta.

Teadlased leidsid, et konservatiivsete vaadetega inimestel on suurem mandelkeha — mandlikujulised piirkonnad aju keskosas, mida sageli seostatakse ärevuse ja emotsioonidega.

Teisalt on neil aga väiksem eesmine vöökäär — ajupiirkond, mida seostatakse vaprusega ning elus pigem positiivsete külgede adumisega.

“Varasemast on teada, et teatud psühholoogilised omadused annavad aimu inimese poliitilisest sättumusest,” ütles ajakirjas Current Biology avaldatud töö juhtiv autor Ryota Kanai. “Nüüd on meie uurimus seostanud taolised isikuomadused konkreetsete struktuuridega ajus.”

Uurimus paistab kinnitavat paljusid varasemaid psühholoogilisi aruandeid, mis on näidanud, et konservatiivid on ähvarduste suhtes tundlikumad ning kalduvad ebakindlas situatsioonis rohkem muretsema, samas kui liberaalid on rohkem avatud uutele kogemustele.

Dr Kanai ütles, et laiemas plaanis võib uurimus selgitada, miks mõnedel inimestel on teatud küsimustes erinevad vaated ning miks mõnedel meist on traditsiooniline maailmavaade, teised on aga kaasaegsema ellusuhtumisega.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Mis on kõigi aegade julgeim otsus, mis on Eestis tehtud?


Tänud vastamast ja head loosiõnne!