Kliimamuutustest tüdinenud Gröönimaa sulatab eneselt jää ja tõuseb ookeanist välja

 (11)
2 miljonit aastat tagasi oli mandrijäär Gröönimaal just moodustuma hakanud (ülal). Täna on mandrijää mass Kesk-Gröönimaa sügavale maalkoore sisse surunud. Pilt Claus Lunau
2 miljonit aastat tagasi oli mandrijäär Gröönimaal just moodustuma hakanud (ülal). Täna on mandrijää mass Kesk-Gröönimaa sügavale maalkoore sisse surunud. Pilt Claus Lunau

Seda, mis Gröönimaa jääga juhtub, ei tea täpselt keegi. Inimtegevusest põhjustatud kasvuhoonegaasid on muutnud maakera keskmise temperatuuri tööstusrevolutsiooni eelse ajaga võrreldes umbes 0,8 kraadi kõrgemaks. Maa temperatuur tõuseb jätkuvalt, praegu keskmiselt 0,18 kraadi aastakümne kohta.

ahvusvaheline uurimisgrupp lõi 2005. aastal arvutimudeli, mis modelleerib süsinikdioksiidi tasemest tingitud temperatuuritõuse. Arvatakse, et 500 aastaga võib Maa temperatuur tõusta umbes 7 kraadi võrra. Kui läheb nii, siis on Gröönimaa jääkate suure tõenäosusega 3000 aasta pärast täielikult sulanud. Kirjeldatud suur sula tähendaks maailmamere veetaseme tõusu 7 meetri võrra, vahendab Imeline Teadus.

Ülevaadet Gröönimaa kliima muutumisest ja saare kerkimisest saad lugeda Imelise Teaduse/Tarkade Klubi 2011. aasta oktoobri numbrist. Artikkel oli neljal leheküljel.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.