Kliimamuutuste kiirus aeglustus aerosoolide tõttu

 (9)
Ka väiksemat sorti vulkaanidel nagu Soufrière Hills'il on kliimale märgatav mõju
Ka väiksemat sorti vulkaanidel nagu Soufrière Hills'il on kliimale märgatav mõjuWikimedia commons

Vulkaanipursete ning fossiilsete kütuste põletamise käigus õhkupaistavad miniatuursed tahked ning vedelad aerosooliosakesed on alates 1998. aastast saadik globaalset temperatuuritõusu tugevalt pidurdanud, mis muidu oleks olnud võrreldav ülemöödunud kümnendi algusega.

Juba pikka aega on teatud, et atmosfääri ülakihtidesse, stratosfääri sattunud aerosooliosakesed jahutavad kliimat peegeldades osa päikesekiirgusest kosmosesse tagasi, vahendavad ERR Teadusuudised.

ellegipoolest mängivad need IPCC 2007. aasta kliimaraportis kasvuhoonegaaside mõjudega võrreldes kordades väiksemat rolli. Samas märgitakse, et aerosoolid jäävad kiirguslike mõjude hindamisel kliimateadlaste jaoks suurimaks määramatuse tekitajaks.

Alates raporti koostamisest on uutes uurimustes peamiselt selle vähendamisele keskendatud. Peamiselt on vaatluse alla võetud looduslikud aerosoolid, et inimmõju keskkonnale täpsemalt hinnata. Põhilise raamistiku kohaselt võib stratosfääris leiduvate aerosoolide hulk pärast suuremaid vulkaanipurskeid kordades tõusta.

Uute kaugseiresüsteemide ning satelliitide poolt pakutud võimalusi kasutades kogutud andmete põhjal on aga jõutud järeldusele, et aerosoolide hulk stratosfääris kõigub märgatavalt ka ilma nendeta.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.