Kliima soojenemine ähvardab Läänemere ja selle asukad surmata

 (74)
Kliima soojenemine ähvardab Läänemere ja selle asukad surmata
AFP/Scanpix

Kliima soojemaks muutumine Põhja-Atlandil ning sellest tingitud merevee soolasuse vähenemine on Läänemerele tõsiseks ohuks. See muudab teadlaste arvates meie kodumere vee magedaks ja hävitab sealsed asukad. Sama oht varitseb ka teisi meresid ja nende asukaid - eelkõige Musta ja Vahemerd.

Üle-Euroopalise uurimusega avastati, et sademete hulga suurenemine vähendab Läänemere soolasust, mis omakorda mõjub niigi kemikaalidest ja liigpüügist kannatavale mereelule hukutavalt, kirjutab The Independent.

Suurbritannias asuva Plymouthi ülikooli mereinstituudi professori Chris Reidi sõnul globaalsest soojenemisest tingitud suurem sademete hulk, mis jõuab jõgedega merre, muudab selle kitsa väljapääsuga mere vee vähem värskeks. Tema sõnul on seda oodata järgmise saja aasta jooksul.

Läänemere ökosüsteemi muutumine on Clameri ühenduse juhitud uurimisprojekti üks murelastest. Andmeid selle jaoks koguti 13 aasta vältel kümnes riigis asuva 17 mereinstituudi raportide abil.

Teine valvsusele kutsuv avastus on Vaiksest ookeanist pärit planktoni saabumine Põhja-Atlandile. Arktika jää sulamine ja Loodeväila avanemine on selle võimalikuks teinud. Ekspertide sõnul võib see muuta toiduahelat ja liikide segunemine rikub loodusliku tasakaalu.

Merevee soojenemine ei mõju liikidele hästi, kuna nad vajavad jahedamaid tingimusi ja see sunnib neid pooluste poole rändama. Näiteks ennustatakse, et Vahemere soojenemise tagajärjel on aastaks 2060 kolmandik selle 75st liigist ohustatud ja kuus sureb välja.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.