Kivi vette kukkumisel murdub helibarjäär

 (13)
Kivi vette kukkumisel murdub helibarjäär
Scanpix

Hollandi teadlased on nii enda kui ka paljude teiste teadlaste üllatuseks avastanud, et mingi eseme vette viskamisel tekib hetkeks tilluke õhujuga, mis paiskub ülehelikiirusega üles.

Stephan Gekle ja ta kolleegid Twente ülikoolist tegid tahkete kehade vette sulpsamisest kiirkaameraga pildiseeriaid. Et õhk pildil näha oleks, lasid nad sellesse natuke suitsu, vahendavad ERR teadusuudised.

Ehkki kaamera tegi 15 000 kaadrit sekundis, ei õnnestunud teadlastel kõige suuremaid õhuvoolude kiirusi pildiseeriatest välja lugeda, vaid selleks tuli sündmusi ka arvutimudeliga simuleerida.

Äsja vee alla jõudnud eseme ja veepinna vahele moodustub liivakella kujuline õhku täis koobas, nõnda et liivakella üks laiem ots on vastu eset ja teine ots avaneb veepinnale.

Uuring selgitas, et mõni hetk enne koopa sulgumist kasvab liivakella alumises kambrikeses õhurõhk suuremaks kui ülemises, mistõttu tekib lühiajaline ja väga kiire õhuvool alt üles.

Nagu pildiseeria põhjal koostatud arvutimudel näitas, liigub see vool helistki kiiremini, seda isegi siis, kui kivike langeb vette kiirusega üks meeter sekundis.