Kiskjate uriin teatab nende ohtlikust olemusest

 (3)
Kiskjate uriin teatab nende ohtlikust olemusest
AFP/Scanpix

Ohu haistmine on loomariigis eluliselt oluline. Hästi töötav nina on närilistel peamine vahend, millega keskkonnast võimalike vaenlaste kohta infot saada. Kuid kuidas saavad hiired aru, et territooriumil on liikumas neile võõras ohtlik loom, kellega neil varem pole kokkupuudet olnud? Teadlased on avastanud, et karnivooride uriniis leidub lenduvat ühendit kairomooni, mis toimib nagu feromoon, kuid informeerib loomi liikidevaheliselt, mitte liigisiseselt.

Senini pole osatud molekulaarsel tasandil seletada, kuidas hiired suudavad lõhna abil kindlaks teha ning vältida ka sellist liiki kiskjaid, kellega nad pole varem kokku puutunud. David Ferrero ning Stephen Liberles Harvardi Meditsiinikoolist on avastanud karnivooride uriinis kõrges kontsentratsioonis esineva ühendi, mis tekitab hiirtel ja rottidel instinktiivse vältimisreaktsiooni, vahendab ERR Teadus.

See ühend aitab närilistel kiskjaid haista ohutult distantsilt ning selle reaktsiooni mõistmine molekulaarsel tasandil annab autorite sõnul vajalikud vahendid õppimaks kaasasündinud käitumisega seotud närvisüsteemi osa.

Uurimus sai alguse 2006. aastal, kui Liberles avastas uut tüüpi haistmisretseptorid (TAARs), mida hiirtel on 14 erinevat liiki lisaks umbkaudu 1200 liigile lõhnaretseptoritele. Teadlase algsed avastused viitasid, et mitmed TAARs'i retseptorid reageerivad hiire uriinis leiduvatele kemikaalidele ning teda huvitas, kas nendel retseptoritel on täita ka roll näriliste sotsiaalses käitumises ja missugustele looduslikult esinevatele lõhnadele on nad võimelised reageerima.

Viimasele küsimusele vastuse leidmisega hakkas tegelema David Ferrero, kes kasutas oma katsetes kaubanduses saadaolevaid kiskjate ja saakloomade uriine (aednikud kasutavad neid kahjurite peletamiseks ning jahimehed enda lõhna maskeerimiseks või saaklooma peibutamiseks). Ta avastas, et üks neljateistkümnest TAARs'i retseptoritest- TAAR4- reageeris erinevate karnivooride lõhnadele.

Loe pikemalt edasi SIIT!

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.