Kim Jong-uni tuumakatsetus pani mäed liikuma

 (1)
Kim Jong-uni tuumakatsetus pani mäed liikuma
Kim Jong-un plaksutamas: illustratiivse tähendusega pilt (Foto: AFP)

Põhja-Koreas asuva Mantapi mäe tipp nihkus vesinikupommi katsetamisel 3,5 meetri võrra, selgub Singapuri ja USA teadlaste uurimusest.

Erinevalt varasematest analüüsidest hajutab töö hirme, et katsetuse mõjul tekkinud saaste võib tekitada lähitulevikus keskkonnareostuse, kirjutab ERR Novaator.

"Me oleme kaardistanud küll mitmeid geodünaamilisi protsesse, kuid nii ulatuslikku inimtegevusest põhjustatud maapinna liikumist polnud me veel näinud," märkis Douglas Dreger, uurimuse kaasautor.

Samal polügoonil on toimunud alates 2006. aastast kokku kuus tuumakatsetust. California-Berkeley ülikooli seismoloogiaprofessor uuris kaaslastega neist viimast – kõige võimsamat.

Esialgse hinnangu kohaselt vallandus selle käigus sama palju energiat, kui 100 000 tonni trotüüli plahvatamisel. Samuti tekitas see maavärina magnituudiga 5,2.

Maapinna liikumist uurinud Dregeri töörühma hinnangul küündis pommi võimsus aga 190 kilotonnini. Teisisõnu oli see umbes 13 korda võimsam kui teise maailmasõja lõpus Hiroshimale heidetud tuumapomm.

Loe täisteksti saidil ERR Novaator