Kiilaspäisus on evolutsiooni käigus saavutatud eelis?

 (63)
Kiilaspäisus on evolutsiooni käigus saavutatud eelis?
Foto: Ilmar Saabas

Kiilakad mehed paistavad välja vähem ohtlikud, mis arenguloo jooksul on aidanud neil oma karvaste ja jõulisemate sookaaslaste käest pääseda ning saavutada kaalukama sotsiaalse positsiooni.

Meeste juuste väljalangemine on tingitud geenidest ja täiskasvanuea hormonaalsetest muutustest. Meeshormoon dihüdrotestosteroon põhjustab peanahal vanade juuste asendumist progresseeruvalt lühemate ja õhemate juustega, mis saab alguse kas otsaesiselt või kupli otsast, vahendab Livescience.

Fakt, et osad mehed on geneetiliselt määratud kiilaks muutuma, viitab evolutsiooni käigus saavutatud eelisele. Kuna paaritumiskaaslasi valitakse nende geneetilise väärtuse järgi, siis kipub teatud füüsiline omapära, mis viitab mõnele geneetilisele eelisele, ühe liigi piires levima.

Särav pealagi võib viidata mehe füüsilise ja sotsiaalse küpsuse arenenud vormile. See omakorda võib viia positsiooni paranemisele sotsiaalses grupis ja tingib samuti vähem agressiivsema käitumise teiste meesisendite poolt, kuna kiilakas pole näiliselt enam seksuaalselt aktiivne ning suure tõenäosusega kannab hoolt nooremate eest.

Kõik see kokku on paaritumiskaaslast otsiva naise jaoks aga mõjuv argument.