Keskaegsed ohud pole lõplikult kadunud: mees haigestus muhkkatku

 (26)
Keskaegsed ohud pole lõplikult kadunud: mees haigestus muhkkatku
Foto: Wikipedia, vabakasutuseks

Tervishoiuametnikud on kinnitanud, et hulkuva kassi suust surnud närilist ära võtta üritades hammustada saanud Oregoni meesterahvast on tabanud katk.

Reedel oli Oregoni osariigi Prineville'i elanik kriitilises seisundis. Mees põeb 14. sajandil vähemalt kolmandiku eurooplastest tapnud haiguse — lümfisõlmi laastava muhkkatku — verega edasikanduvat tüve, vahendab Yahoo News.

USAs nakatub igal aastal katku keskmiselt seitse inimest. Haiguste kontrolli ja ennetuse keskuse CDC andmeil on suurem osa pärast 1970. aastat ette tulnud nakatumistest leidnud aset lääneosariikides, eelkõige edelapiirkondades.

Katkubakterinakkused kulgevad tsükliliselt läbi närilisepopulatsioonide neid tapmata. Linnades "pendeldab" nakkus roti- ja kirbuasurkondade vahel. Taolist nähtust nimetatakse enzootiliseks tsükliks.

Katkubakterid vohavad metsades, poolkuivades piirkondades ja rohumaadel, kus elutsevad katku kandvad närilised rottidest oravateni.

Ehkki muiste tähendas katkunakkus ränka heitlust surmaga, on seda tänapäeval arenenud riikides lihtsam ravida. Enne Teist maailmasõda oli katkuhaigete suremuse osakaal USAs 66 protsenti, kuid edusammud antibiootilise meditsiini vallas on kahandanud selle määra praeguse 16 protsendini.

Oregoni keskosa tervishoiuametnikud ei süüdista juhtunus kassi.

"Tegelikkus on selline, et agraarpiirkondades on kasside üks rollidest hoida näriliste arvukust elamute ja abihoonete ümbruses kontrolli all," osutas Crooki maakonna tervishoiuteenistuse töötaja Karen Yeargain.

50ndates eluaastates Prineville'i elanik viibis reedel Bendi haiglas kriitilises seisus. Tema juhtumi näol on tegemist viienda katkuhaigestumisega Oregonis pärast 1995. aastat.

Osariigi tervishoiuteenistuse peaveterinaar dr Emilio DeBess selgitas ajalehe The Oregonian, et mees nakatus pärast seda, kui teda hammustas perekonnaga sõbrunenud hulkuv kass. Kass suri; looma laip saadeti CDCsse analüüsimiseks.

DeBess on kogunud vereproove kahelt koeralt ja veel ühelt kassilt, kes mehe perekonnaga koos elavad, teatas ajaleht. Samuti kogus DeBess vereproove naabrite koduloomadelt, nagu ka kohalikus loomade varjupaigas elavatelt isenditelt, selgitamaks välja, kas piirkonda varitseb katkuoht.

Haige mehega kontaktis olnud kümnekonnale inimesele on haigusriskist teatatud ja neile antakse profülaktika korras antibiootikume.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.