Kellena tasub sündida, kui oled kaputsiinahv?

 (5)
Kellena tasub sündida, kui oled kaputsiinahv?
kaputsiinahvAFP/Scanpix

Kõige rohkem veab neil isastel ahvipoegadel, kelle isaks on karjaliider. Neistki saavad suure tõenäosusega pealikud. Kuid ka lihtsalt isasena sündimine pole paha, näitas Kesk-Ameerika ahvide elu aastakümneid uurinud Los Angelese California ülikooli teadlane Susan Perry.

Nutikad ja osavad kaputsiinahvid võivad elada kuni 50 aastat. Kassisuurustel loomakestel on erakordselt suur aju ja keerukas käitumine, kirjutab Novaator.

Perry alustas kaputsiinahvide jälgimist 1990. aastal Costa Ricas. Sellest alates on ta koos kaastöölistega silma peal hoidnud ligi 450 ahvil, kes elavad kümnekonna karjana ühes rahvuspargis. Kahe kümnendi jooksul on üles kasvanud viis põlvkonda ahve.

Perry andmed on maailmas ainulaadsed, sest ühtegi teist ahvipopulatsiooni pole nii põhjalikult ega pikaajaliselt jälgitud. "Inimese ja kaputsiinide juures töötab looduslik valik sarnaselt. Mõlemal liigil on keeruline käitumine – poliitika ja ühiskondlikud rituaalid," selgitas Perry.

Kaputsiinikari koosneb domineerivast isasest, mitmest ilma võimuta isasloomast ja suurest hulgast emasahvidest. Perry andmetel on karjas keskmiselt 19 looma.

Loe edasi Novaatorist!