Kellele on gripp ohtlik?

 (1)
Kellele on gripp ohtlik?
Foto: Marianne Kuusk

Inimese vastupanuvõime gripiviirusele võib sõltuda vaid ühest geenist, avastasid Inglismaal asuva Sangeri instituudi uurijad. Inimesed, kel on mutatsioon geenis IFITM3, põevad grippi raskemalt ja satuvad suure tõenäosusega haiglasse. Geen mõjutab keha immuunvastust ja sellelt toodetav valk kaitseb rakke viirusnakkuste eest.

Kui valku on rakkudes suurel hulgal, ei saa viirus kopsudesse levida. Valgupuuduses kehas aga rändab viirus vabalt ringi ja haigus kulgeb raskemalt. Nii muudab mutatsioon keha rakud gripile vastuvõtlikumaks, vahendab Novaator.

Sangeri instituudi viroloogid määrasid IFITM3 viirusvastase toime kindlaks sõeluuringu abil. See näitas, et valk pidurdas nii gripi kui ka dengue viiruse kasvu kudedes.

Seejärel tegid Paul Kellami juhitud uurimisrühma liikmed katseid hiirtega, kel oli geen eemaldatud. Sellistel närilistel tekkisid gripiviirusega nakatumisel ülirasked haigusnähud.

Loe edasi Novaatorist!

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.