Keha karastamisega talveks on täpselt õige aeg algust teha

 (2)
Viljandis tähistati Vabariigi sünnipäeva talisupluse ja saunadega
Talisuplus vabariigi aastapäeval Viljandis. Foto: Kenno Soo

Praeguse suvesooja kõrvale on täpselt paras lugeda, kuidas karastada oma keha ja vaimu talisuplusega, sest just praegu on kõige õigem aeg otsida kõige külmema veega rand, et hakata endas treenima sitkust talvekülmades vastupidamiseks. ERR Novaator esitas sportlastele rea küsimusi keha ja vaimu karastamise kohta.

1. Kuhu kaob talisuplejatel energia ja kaal?

Talisuplejad kirjeldavad sageli tugevat kaalulangust esimestel kuudel pärast harrastusega tegelema hakkamist. Samuti räägivad nad, et kui jääkülmas vees ujumas käia, jätkab keha justkui ka pärast seda energia põletamist.

Kuna inimese keha on loodud hoidma oma kehatemperatuuri, seda ka äärmuslikes tingimustes, näiteks jääaugus, siis temperatuuri säilitamiseks peavad rakkudes olevad mitokondrid ehk rakkude jõujaamad kõvasti tööd tegema.

"Ma usun et kui olla 2–5 minutit vees, siis ma usun, et see võrdub kalorite põletamise mõttes tunniajase jooksudistantsiga. Aga see võiks olla küll kellegi teadustöö ära mõõta see potentsiaalne kulu," ütleb Risto Mets.

Tartu ülikooli inimese füsioloogia professor Eero Vasar on ERR Novaatori palve peale teinud arvestuse, kui palju võiks täiskasvanud mees kaotada energiat 2–3-kraadises vees.

Loe teisi talisuplust puudutavaid küsimusi ja vastuseid neile ERR Novaatorist!