Kastraadid elavad teistest meestest kauem

 (38)
Kastraadid elavad teistest meestest kauem
Foto: Wikipedia, vabakasutuseks

Sugupuu-uuringud näitavad, et kuningakodade juures teeninud eunuhhid elasid teistest meestest keskeltläbi 14 kuni 19 aastat vanemaks.

Värske uurimus, mis annab mõista, et meessuguhormoonid meeste elusid lühendavad, sedastab ka, et kastreeritud mehed elavad "täispaketiga" varustatud isastest märksa kauem, vahendab Discovery News.

Eile ajakirjas Current Biology ilmunud uurimuse tulemused võivad pakkuda uusi vastuseid küsimusele, kuidas meeste eeldatavat eluiga pikendada. Küll aga võib taolise vahetuskauba hinnaks olla kvaliteedi kahanemine kvantiteedi arvelt.

Kastreerimise võimalike negatiivsete tagajärgede hulka kuuluvad uurimuse kaasautori, Lõuna-Korea Inha ülikooli uurija Kyung-Jin Mini osutusel libiido pärssumine, depressioon ja füüsilise jõu kadu.

Uurimuse raames uurisid Min ja tema kolleeg, Korea riikliku ülikooli eluteaduste ja biotehnoloogia kolledži aseprofessor Cheol-Koo Lee Korea Chosuni dünastia (1329–1910 m.a.j.) õukonda kuulunud ülikute genealoogilisi e põlvnemisandmeid.

Kastreeritud poisid kaotasid suguelundid kas õnnetustes (näiteks koeralt pureda saades) või lasksid end meelega kastreerida eesmärgiga pääseda teenima õukonda.

Eriti just meessoost valitsejad pidasid eunuhhe piisavalt usaldusväärseks, et jätta nende hoolde oma naissoost pereliikmeid ja haaremeid, kui neil neid oli. Küll aga võisid eunuhhid abielluda ning adopteerisid tihtilugu lapsi, kaasa arvatud teisi kastreeritud poisse.

Seotud lood:

Uurijad avastasid, et eunuhhid elasid teistest meestest 14 kuni 19 aastat kauem. Kolm elasid koguni 100-aastaseks või vanemaks; nii kõrge iga on isegi tänapäeva meeste hulgas haruldane.

Taoline erinevus eeldatavates eluigades ei johtunud sugugi ainult heast elust õukonnas, kuna kuningatel ja muudel õukonna meesliikmetel olid üldse kõige lühemad eluead. Peale selle viisid eunuhhide ülesanded neid sageli kuningakojast eemale.

"Kuna kastreerimine pikendab eluiga, kahandades meessuguhormoonide määra organismis, usume endiselt, et tänapäeval oleks selle protseduuri mõju samasugune," selgitas Min. "Tõtt-öelda sooritati kastreerimisoperatsioone ka 20. sajandi alguses ühes Kansase vaimuhaiglas. Kastreeritud patsiendid elasid mittekastreerituist keskmiselt 13 aastat kauem, mis on kooskõlas meie uurimuse tulemustega."

Min osutas, et teadupärast seondub testosteroon pärgarteripõhiste südamehaiguste suurema riskiga ning kahandab meeste immuunsusfunktsiooni tõhusust.

Lee hinnangul võis immuunsusfunktsiooni seesugune pärssimine teha eunuhhid nakkuste suhtes vähem vastuvõtlikuks. Samuti võivad erinevused eunuhhide ja muude meeste eeldatavates eluigades seonduda elustiiliga.

Lee selgitas, et kastreeritud mehed on reeglina vähem vägivaldse loomuga ning võivad lisaks vältida füüsilises plaanis nende tervisele ohtlikke situatsioone.

Järgmiseks kavatsevad teadlased uurida muude kultuuride, näiteks Hiina ja Ottomani impeeriumide eunuhhide eluigasid, et näha, kas nende viimatised järeldused laienevad ka noile kastraatidele.

Mõistagi ei saa eeldada, et noored mehed end eluea pikendamise nimel kastreerida laseksid. Küll aga võib noortele nüüd huvi pakkuda kalorinormi piiramine, millega võib saavutada samasuguseid tulemusi.

Lee laboratoorium uurib praegu, kuidas kalorite piiramine võib moduleerida geenide ekspressiooni ja kaasa tuua testosteroonitaseme alanemist.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.