Kas sina saad aru? Selle sõnumi saatis helilooja Edward Elgar 1897. aastal noorele neiule

 (23)
Dora Penny
Dora Pennythedorabellacode.blogspot.com

Sir Edward William Elgar (1857-1934) on kuulsamaid Briti heliloojaid, kõnealuse kirja koostamise hetkel oli ta 40-aastane. Dora Penny (1874-1964) oli sel ajal 23-aastane ja Elgari sõprade kasutütar.

Igatahes oli Elgar sel ajal abielus ja just ajal kui ta salakirjas kirja Dora Pennyle saatis, oli ta viimase kasuvanematel külas koos abikaasa Alice'iga. Veelgi enam, Dora kasuema oli just Elgari naise Alice'i sõbranna. Toimus see kõik Wolverhamptonis.

Mingil põhjusel saatis Elgar sealt ära sõites omatehtud tähestikus salakirja just Dorale, mille viimane ise 1937. aastal kirjutatud raamatus ka maailmale teatavaks tegi. Algne kiri on pärast seda jäljetult kadunud, on alles vaid fotokoopiad.

Edward Elgari kiri Dora Pennyle, aastast 1897. Loe, kui suudad thedorabellacode.blogspot.com
Seotud lood:

Paraku ei saanud ka Dora ise sellest kirjast midagi aru, nii et see, kas kuulus helilooja üritas oma naise selja tagant Dorale armastust avaldada, või midagi muud öelda, jäigi teadmata.

Tegemist on ilmselt 87 tähest koosneva salakirjaga, ja just see, et ta on nii lühike, muutis tema dešifreerimise ekspertide jaoks võimatuks. Mõistagi on olnud ka neid, kes väidavad, et on suutnud sõnumi lahti muukida, aga päris veenvalt ei suuda nad ennast tõestada.

Võimalik, et kirjas on siiski midagi muud.

Kas Edwardil ja Doral oli ka mingi omavaheline salakeel? Ei tea, sest nagu öeldud, ka Dora ei saanud kirja sisust aru.