Kas Päikesesüsteemi piirialadel hulgub tundmatu hiidplaneet?

 (40)
Pilt on illustratriivne
Pilt on illustratriivneReuters/Scanpix

Päikesesüsteemi kõige kaugemates soppides peidab end planeet, mis võib olla Jupiterist neli korda raskem, koosneda vesinikust ja heeliumist ning olla varustatud mitmete looduslike kaaslastega — vähemalt väidavad nii kaks Louisiana ülikooli teadlast.

Muidugi ei tähenda see, et leitud oleks Päikese kuri kaksikvend Nemesis; samuti pole avastatud müstilist hukatusetoojat, planeeti X. Tegemist on hoopis teistlaadse maailmaga, mis võib olla sama tüsilik ja huvitav kui Jupiter, aga asuda kosmose sellises piirkonnas, mis on sama salapärane kui hüpoteetiline planeet ise, vahendab Discovery News.

Nimega Tyche ristitud oletatav taevakeha on astronoomiaringkondades põhjustanud väikese tormi. Kui peaks selguma, et see tõesti olemas on, paisub Päikesesüsteemi kinnitatud planeetide koguarv jälle üheksani.

Enamgi veel — pole välistatud, et rahvusvaheline astronoomialiit IAU peab selle objekti jaoks looma täiesti uue planeetide rühma, kuna kõige tõenäolisemalt on Tyche moodustunud mõne teise tähe orbiidil enne, kui meie Päikese gravitatsioon selle kunagi ürgses minevikus kaaperdas.

Astrofüüsikud John Matese ja Daniel Whitmire Lafayette’is tegutsevast Louisiana ülikoolist püstitasid hüpoteesi pärast Päikesesüsteemi sisepiirkondi läbinud komeetide lennuteekondade analüüsimist. Nimelt leidsid nad, et paljude komeetide orbiidid on pentsikud ja satuvad vastuollu üldtunnustatud teooriatega komeetide käitumisest.

Seotud lood:

Juba 1999. aastast alates Tyche jälgi ajanud Matese ja Whitmire on veendunud, et kusagil Oorti pilve välimises servas peab hiilima mõni hiiglaslik taevakeha.

Oorti pilv ise on (samuti hüpoteetiline) piirkond kosmoses, mis hõlmab kogu meie Päikesesüsteemi ja mida peetakse ajuti läbi Päikesesüsteemi tormavate pika elueaga komeetide sünnipaigaks. Oorti pilv on kujuteldamatult suur, ulatudes kaugele eemale heliosfäärist, isegi kuni ühe valgusaasta taha — ehk veerandi tee kaugusele meie lähimast naabertähest.

Huvitaval kombel peaks Tyche mõõtu gaasihiid pärast moodustumist aeglaselt jahtudes (sarnaselt Jupiterile) mingil määral soojust kiirgama, mistõttu peaks olema võimalik selle asukoht infrapunakiirguse järgi välja peilida.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.