Kas näed? Oxfordi teadlane tegi tavalise fotoaparaadiga pildi, millel on näha üksik aatom

 (68)
Kas näed? Oxfordi teadlane tegi tavalise fotoaparaadiga pildi, millel on näha üksik aatom
Aatom on pildi keskel kahe nõelatera vahel. Pilt läheb klikkides suuremaks. Foto: David Nadlinger, Oxfordi ülikool.

David Nadlinger suutis pildile püüda positiivselt laetud üksiku strontsiumi aatomi, mida elektriväljade abil peaaegu liikumatuna hoitakse. Foto võitis Suubritannia riiklikul teadusfotode võistlusel esikoha.

Oxfordi ülikooli koduleht kirjutab, et kui kahe pildiloleva nõelatera vahele vaadata, siis näeb seal (silmi pingutades) midagi õige pisikest helendamas.

See helesinine täpike ongi strontsiumiaatom. Seda valgustati sinakasvioletset värvi laseriga ning osake neelas ja kiirgas valgust piisavalt kiiresti, et tavaline pikale säriajale seatud kaamera suutis aatomi nähtavana jäädvustada. Nõelaterade tippude vahe on umbes kaks millimeetrit.

Foto: David Nadlinger, Oxfordi ülikool.
Seotud lood:

Nadlingeri tehtud foto pealkiri on "Üksik aatom ioonlõksus" ("Single Atom in an Ion Trap"). Pilt tehti läbi spetsiaalse vaakumkambri akna. Selles kambris nõndanimetatud ioonlõks asubki.

"Ühe aatomi palja silmaga nägemine on kui sild kvant- ja makromaailma vahel," ütles Nadlinger pildi idee kohta. Arvutuste tulemusena selgus, et sellise pildi tegemine on võimalik ning ühel vaiksel pühapäeval seadiski teadlane oma fotoaparaadi statiivil laborisse üles. Tulemuseks oli juuresolev pilt, mille keskpaigas on tibatilluke helesinine täpp.

Võistluse korraldajaks oli inseneri- ja füüsikateaduste uurimisnõukogu ehk EPSRC.