Kas mehi ähvardab väljasuremisoht?

 (37)
Kas mehi ähvardab väljasuremisoht?
Foto: Ilmar Saabas

Geneetikute hulgas on levinud teooria, et meessugu määrava Y-kromosoomi geenide arv jääb pidevalt väiksemaks ning see võib lähiajal üldse kaduda. Kuid viimase 25 miljoni aasta jooksul on inimese Y-kromosoom kaotanud vaid ühe geeni, näitas ajakirjas Nature ilmunud uurimus.

USA Whiteheadi biomeditsiiniinstituudi teadlane Jennifer Hughes võrdles reesusmakaakide ja inimese Y-kromosoome, et uurida geenide arvu muutumist.

Y-kromosoom tekkis umbes 300 miljonit aastat tagasi elanud loomadel, kellest said imetajate esivanemad. Tol ajal olid looduses olemas küll isased ja emased loomad, kuid sugu määrasid pigem keskkonnatingimused - näiteks temperatuur.

Enne sugukromosoomideks muutumist olid X ja Y tavaliselt paarilised kromosoomid nagu inimestel esinevad ülejäänud 22 kromosoomipaari. Geneetilise mitmekesisuse säilitamiseks ja kahjulike mutatsioonide hävitamiseks vahetavad paarilised kromosoomid ristsiirde käigus geene. Kuid 300 miljoni aasta eest lõpetas praeguse X-kromosoomi eellane geenivahetuse oma naabriga. Kujunev Y-kromosoom kaotas järgnevate aastamiljonite jooksul suure osa oma pärilikkusainest.

Loe edasi Novaatorist!