Kas loom või taim? Kummalised ürgsed olendid nägid välja nagu hiiglaslikud lehed


Kas loom või taim? Kummalised ürgsed olendid nägid välja nagu hiiglaslikud lehed
Kummalised lehesarnased loomad eksisteerisid Maal umbes 500 miljonit aastat tagasiFoto: Jennifer Hoyal Cuthill

500 miljoni aasta tagusest Ediacara ajastust on teadlased fossiilsel kujul leidnud umbes kahe meetri pikkused lehesarnased olevused. Aastakümneid on teadlased vaielnud, kas tegemist on taimede või loomadega, nüüd on nad lõpuks otsustanud, et kummalised organismid on loomad, vahendab BGR.

Teadusžurnaalis Palaeontology avaldatud uurimuse kohaselt olid Stromatoveris psygmoglena nime kandvad olendid suured ja lehesarnased ning elutsesid maailmamere põhjas. Teadlaste hinnangul suutsid mõned "hiiglaslike lehtede" liigid seal ka ringi liikuda.

Võrreldes umbes kahtsadat kogutud fossiili ning luues neist keerulised arvutimudelid, avastasid teadlased, et tegemist oli terve uue hõimkonna loomadega, mis paigutuvad oma ehituselt ja talitluselt kuhugi käsnade ja keerulisemate loomade vahele. Loomadel oli täiesti ainulaadne ülesehitus - nende suur lehesarnane keha koosnes väikestest sama kujuga osakestest.

Olevuste areng jäi aga mingil hetkel seisma ning tundub, et terve taksonoomiline üksus on praeguseks välja surnud. Teadlastel ei ole õrna aimugi, miks loomad kohaneda ei suutnud ning praeguste vahendite alusel tundub selle välja uurimine ka võimatu.

Peaaegu kõik loomad surid välja umbes 541 miljonit aastat tagasi, täpselt enne Kambriumi plahvatust, mis tõi endaga kaasa hulga tänapäevaste hulkraksete loomade üheaegse ilmumise.