Kas inimesed on universumis üksi? Võib-olla

 (76)
Kas inimesed on universumis üksi? Võib-olla
AFP/Scanpix

Maavälist intelligentset elu ei pruugi eksisteerida, näitas värske analüüs. Maavälise intelligentse elu otsingutega tegeleva organisatsiooni SETI teadlased kasutavad tulnukatega raadioühenduse saamise tõenäosuse arvutamiseks Drake'i valemit, mille formuleeris 1960. aastal SETI asutaja Frank Drake.

Drake'i valem on suhteliselt lihtne ja koosneb seitsmest tegurist (avastada võidavate tsivilisatsioonide arv, tähetekke tempo, planeetidega tähtede suhtarv tähtede seas, elukõlblike planeetide keskmine arv planeetidega tähel jne), mis tuleb omavahel läbi korrutada, vahendab Novaator.

Peaaegu kõigi nende tegurite väärtused on äärmiselt spekulatiivsed. Vaatamata sellele on Drake ja teised saanud hinnanguks, et galaktikas on ligikaudu kümme tuhat tehnoloogiliselt arenenud tsivilisatsiooni, mis hetkel meie suunas raadiosignaale saadavad. See on viinud optimistlikumad teadlased arvamusele, et Maal suudetakse tulnukate saadetavaid signaale avastada juba lähima kahekümne aasta jooksul.

Selline optimism põhineb eelkõige ühele tegurile - võrrandis on elu tekkimise tõenäosuseks elamiskõlblikel planeetidel võetud peaaegu alati 100%. Selle loogika järgi kehtivad loodusseadused terves universumis ning kuna need seadused sigitasid elu Maal üsna varsti peale selle teket, peaks elu tekkima samuti ka mujal.

Avaldatud värskes teadusuurimuses väidavad Princetoni ülikooli astrofüüsik David Spiegel ja Tokyo ülikooli füüsik Edwin Turner, et selline loogika on üdini vale.

Loe artiklit edasi SIIT!

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!