Kas glüfosaat tekitab ikka vähki ehk kuidas külvata segadust ja levitada valeinfot

 (12)
Kas glüfosaat tekitab ikka vähki ehk kuidas külvata segadust ja levitada valeinfot
RoundupFoto: Rauno Volmar

Rahvusvahelise Vähiuuringute Agentuuri otsus kuulutada populaarne taimekaitsevahend glüfosaat vähki tekitavaks ühendiks vallandas enneolematu ulatusega tööstuse laimukampaania.

Mõne aasta eest, 20. märtsil 2015 avaldas mõjukas meditsiiniajakiri Lancet Oncology Rahvusvahelise Vähiuuringute Agentuuri (International Agency for Research on Cancer, IARC) artikli, kus leiti, et maailmas kõige enam kasutatav herbitsiid glüfosaat põhjustab tõenäoliselt inimesel vähki. Artikkel oli kokkuvõte IARC rahvusvaheliste ekspertide ulatuslikust uuringust, mille käigus analüüsiti kogu teadaolev teaduskirjanduses glüfosaadi mõjude kohta leiduv informatsioon ja lõpptulemusena saadi ekspertide konsensuslik hinnang, mida IARC traditsiooniliselt publitseerib oma monograafiate seerias, kirjutab akadeemik Ülo Niinemets ajalehes Sirp.

Vastavalt IARC klassifikatsioonile on kõik vähki põhjustavad faktorid (mitmesugused kemikaalid, aga ka näiteks UV-kiirgus, õhusaaste) jaotatud viide kategooriasse (1, 2A, 2B, 3, 4) sõltuvalt tõenäosusest, et antud faktor põhjustab inimesel vähki:
1 – põhjustab vähki (120 eri põhjustajat),
2A – tõenäoliselt põhjustab vähki (82 faktorit) ja
2B – võimalik, et põhjustab vähki (302 faktorit),
3. ja 4. kategooria puhul hinnatakse vähi põhjustamise tõenäosus väiksemaks.

Seotud lood:

Üldjuhul analüüsib IARC ainult faktoreid, mille puhul on eelnevate teadustööde põhjal juba põhjust arvata, et sel faktoril on vähi tekkes mingi osa. Seega klassifikatsiooni 2A näol oli tegemist väga tugeva ja autoriteetse arvamusega, et glüfosaat on vähki tekitav.

Loe edasi ERR-i teadusportaalist Novaator!