Kas Eestis saab ülikooli üheksaselt lõpetada ja kui noor oli Eesti noorim ülikoolilõpetaja?

 (34)
TTÜ Inseneeriateaduskonna lõpetamine
TTÜ inseneeriateaduskonna lõpetamineFoto: Madis Veltman

Eelmise nädala lõpus levis maailma meedias kulutulena uudis üheksa aastasest Belgia imelapsest, kes sai kätte oma bakalaureusekraadi. Uurisime, kui vanalt on kõige noorem inimene sama kraadi Eestis kätte saanud.

Kuigi tundub, et Eesti haridussüsteem on üpris jäik, ütles haridus- ja teadusministeeriumi esindaja Aire Koik, et teatav paindlikkus on ka Eestis täiesti olemas. "Individuaalsed õppekavad on üldhariduses võimalikud ning ka kõrghariduses on võimalik palju kiiremini õppida," selgitab Koik.

Aga kui kiiresti siis Eestis reaalselt kõrghariduse kätte võiks saada ning kas oleks ka võimalik, et meil oleks näha oma geeniust, kes juba üheksaselt oma bakalaureusekraadi välja teeninud? "On väga raske ette kujutada, et keegi jõuaks Eestis reaalselt ülikooli lõpetamiseni 9-aastaselt," tõdeb Koik, kuid tehniliselt oleks selline võimalus justkui olemas.

Kui vana on aga kõige noorem bakalaureusekraadiga ülikooli lõpetaja Eestis? Koik toob välja, et Eesti Hariduse Infosüsteemi (EHIS) andmetel on noorim ülikoolilõpetaja olnud 17-aastane ning ta lõpetas 2015. aastal Tallinna Tehnikaülikooli.