Karu haavad paranevad talveunes armideta

 (5)
Karu haavad paranevad talveunes armideta
Ameerika must karu ehk baribalTopFoto/Scanpix

Ameerika must karu ehk baribal suudab talveunne jäädes ravida oma haavu nii hästi, et ei jää arme ega teki põletikku. USA teadlaste uuring annab lootust, et ka inimeste haavade paranemisprotsessi annaks sellest lähtuvalt hõlpsama lahenduse suunas mõjutada.

Teadlased täheldasid baribale jälgides igal aastal kuulihaavade või hambajälgedega isendeid. Need haavad olid tekkinud mõni aeg enne karude talveunne jäämist. Sageli olid need põletikus või mõne nakkuse pureda. Kui loomi mõne kuu möödudes uuesti külastati, olid haavad peaaegu täielikult paranenud, sõltumata sellest, kas teadlased olid neid ise puhastanud, õmmelnud või antibiootikumidega ravida püüdnud, vahendab ERR Teadus.

Baribali haavade paranemise täpsemaks jälgimiseks võeti vaatluse alla 14 isendit, kel olid nahal väikesed lõikehaavad. Põhja-Minnesotas elutsenud karudele pandi selleks raadiosaatjaga kaelarihmad.

Talveunne jäänud karu kehatemperatuur langeb, süda lööb aeglasemalt ja ainevahetus võtab hoogu maha. Pessa hakatakse end sisse seadma novembris, sealt lahkutakse aprillis. Teadlased täheldasid, et karude haavad olid juba märtsiks nii hästi paranenud, et arme peaaegu polnudki. Samuti polnud haavadel märke põletikust.

Loe edasi ERR Teadusest!

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.