Kanepi sugulasained pärsivad HI-viirust AIDSi lõppfaasis

 (183)
Kanepi sugulasained pärsivad HI-viirust AIDSi lõppfaasis
Scanpix

New Yorgi Mount Sinai arstiteaduste kooli uurijad on avastanud, et kanepi toimeainetega sarnased kemikaalid aktiveerivad retseptoreid inimese immuunsüsteemi rakkudes, mis võivad otseselt pärssida AIDSi viimastele faasidele iseloomuliku inimese immuunpuudulikkuse viiruse (HIVi) tüübi vohamist.

Meditsiinilist kanepit kirjutatakse välja valude, haigusliku kaalukaotuse ja isutuse vastu, mis on AIDSi hilise faasi puhul tavalised kõrvalnähud, vahendab News Medical.

Seekordne uurimus on esimene, mis näitab, kuidas immuunsusrakkudes leiduvate, kanepile reageerivate nn kannabinoidiretseptorite CB1 ja CB2 aktiveerimine võib mõjutada viiruse levikut. Parem arusaamine mõjust, mida nende retseptorite käivitamine viirusele avaldab, võib teadlastel aidata välja töötada uusi AIDSi kulgu pärssivaid ravimeid.

"Me teadsime, et kannabinoidipõhistel ravimitel nagu kanep võib olla AIDSi-patsientidele raviv toime, ent seni ei mõistnud me, kuidas vastavad ravimid viiruse levikut mõjutavad," selgitas ajakirjas PLos ONe avaldatud töö autor, Mount Sinai arstiteaduste kooli farmakoloogia ja süsteemsete teraapiate osakonna järeldoktor Cristina Costantino.

"Meie eesmärk oli uurida, kas ja kuidas farmatseutiline sekkumine kannabinoidiretseptorite töösse ravib AIDSi lõppfaasi sümptomeid ja takistab haiguse süvenemist, kutsumata esile meditsiinilise kanepi soovimatuid kõrvalnähte."

HI-viirus nakatab viirusretseptorit CD4 kandvaid aktiivseid immuunsusrakke, nii et need ei suuda enam nakkustega võidelda. Levimiseks vajab viirus "puhkerežiimis" immuunsusrakkude aktiveerumist.

AIDSi viimastes faasides muteerub HIV vormiks, mis suudab neid puhkavaid rakke nakatada, tungides raku sisemusse signaalretseptori CXCR4 abil. CB2-retseptoreid aktveeriva kannabinoidiagonistiga rakke töödeldes avastas Mount Sinai kooli töörühm dr Costantino juhtimisel, et CB2 blokeerib signaaliedastusprotsessi ning pärsib nakkust puhkerežiimil immuunsusrakkudes.

CB1-retseptorite aktiveerimine põhjustab kanepiürdiga seonduvat eufooriat, mistõttu arstid ei kiirusta seda välja kirjutama. Teadlased soovisid uurida raviviise, mis mõjutavad ainuüksi CB2-retseptoreid.

Mount Sinai töörühm nakatas terveid immuunsusrakke HI-viirusega ja ravis neid siis CB2-retseptoreid aktiveerivate kemikaalidega — agonistidega nagu JWH-133, JWH-150, Ser160, 2-arahhidonoüülglütserool ja anandamiid. Ravi mõjul taandus nakkus järelejäänud rakkudes.

"Ainuüksi CB2-retseptoreid aktiveeriva ravimi väljatöötamine täienduseks standardsetele viirusevastastele ravimitele võib aidata leevendada AIDSi lõppfaasi sümptomeid ja takistada viiruse levimist," kinnitas dr Costantino.

Kuna HIV ei rakenda retseptorit CXCR4 immuunsusrakkude nakatamiseks nakkuse varajastes faasides, paistab, et CB2-agonistid toimivad tõhusate viirusevastaste ravimitena vaid siis, kui haigus on juba kaugele arenenud.

Täies mahus on uurimus loetav ajakirja PLoS ONE veebis.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.