Kaks asteroidi said kahe Eesti astronoomi nime


Asteroid Vesta, mida NASA uurimislaev Dawn äsja pildistas. Foto NASA, AFP
Asteroid Vesta, mida NASA uurimislaev Dawn äsja pildistas. Foto NASA, AFPScanpix

Kahe Eesti astronoomi nimi on maikuust jäädvustatud taevakaardil läbi asjaolu, et Tõnu Tuvikese auks on nimetatud ja Päikesesüsteemi väikekehade andmebaasi kantud asteroid 11829 Tuvikene ning Izold Pustõlniku auks 11832 Pustylnik.

Asteroidid Tuvikene (1984 EU1) ja Pustylnik (1984 SC6) avastas Belgia astronoom Henri Debehogne 1984. aastal vastavalt 4. märtsil ja 21. septembril Euroopa lõunaobservatooriumis. Belgia kuninglikus observatooriumis Brüsselis Uccle's töötanud Henri Debehogne (1928-2007) avastas kokku üle 700 asteroidi, millest paljudele jäi tal endal nimi panemata. Selle õiguse pärandas Debehogne oma kolleegile Chris Sterkenile, kelle algatusel ongi nüüd kaks asteroidi saanud Eesti astronoomide nimed, kirjutab Horisont.

Mis seob Chris Sterkenit Eesti ja Eesti astronoomiaga, et ta kõnealustele asteroididele just Maarjamaa meeste auks nimed soovitas? Kommenteerib Tartu observatooriumi erakorraline teadur ja Eesti Astronoomia Seltsi esimees TAAVI TUVIKENE: „Tõnu Tuvikene on olnud Horisondi kauaaegne autor, kirjutas Päikesesüsteemist koos Enn Kasakuga nii ühes erinumbris kui ka 1997. aasta ilmunud kogumikus „Universum". Seda teemat ta valdas ning pidas seda oma elutöö osaks, kuigi polnud planeediuurija. Mulle on jäänud mulje, et tema huvi Päikesesüsteemi vastu kasvas välja kosmonautikahuvist. Teame planeetidest palju just seetõttu, et nende juurde on läkitatud sadu kosmoseaparaate. Ta jälgis hoolega, milliseid samme ses valdkonnas tehakse. Kogu info, mille põhjal ta kirjutas ja ettekandeid pidas, oli omal käel kogutud. Ta luges palju NASA uudiseid, süstematiseeris artikleid, hoidis toimuval pidevalt silma peal. Eks Chris Sterkengi oli teadlik Tõnu Tuvikese populariseerimisvõimest ja kirjutamisoskusest, mistõttu ta vastava ettepanekuga ilmselt ka välja tuli. Tõnu Tuvikese viljaka populariseerimistöö tõttu on tema nime panek asteroidile igati põhjendatud.

Seotud lood:

Õigus asteroidile nimi panna on avastajal. Henri Debehogne enda avastatud asteroididele ise nimesid ei soovitanud, vaid pärandas selle õiguse kolleeg Chris Sterkenile, kes muu hulgas on minu doktoritöö juhendaja. Tema algatusel need kaks asteroidi Eesti teadlaste nimed saidki. Nimepaneku protsess kestab küll ligikaudu aasta, aga varem sellest Chris Sterkeniga juttu polnud ja mina kuulsin asjast alles siis, kui asteroidide nimed olid juba ametlikult kinnitatud: Chris Sterken saatis mulle e-kirja viitega asteroidide infoleheküljele, kus oli näha minu isa nimeline asteroid.
Izold Pustõlnik käis sageli konverentsidel, oli hea suhtleja ja sai kolleegidega alati hea kontakti, sest valdas mitmeid keeli - oli polüglott. Näiteks eesti keele omandas ta kolme kuuga sedavõrd, et pidas juba  seminariettekanne eesti keeles. Ju nad konverentsidel kohtusid. Minu teada käisid Chris Sterken ja Izold Pustõlnik omavahel läbi, olid nad ju mõlemad täheuurijad.

Nimed, mis asteroididele pannakse, peavad olema tuntud ja nimetus peab olema välja teenitud. See ei pea olema tingimata inimese nimi, vaid võib olla ka kohanimi, riigi, linna või mõni muu nimi. Astronoomide-nimelised asteroidid on muunimelistega võrreldes isegi vähemuses."

Eestiga seotud asteroide:

768 Struveana (Friedrich Georg Wilhelm Struve, Karl Hermann Struve, Otto Wilhelm Struve), 1913. Avastaja Grigory Neuijman Krimmi observatooriumis.
1541 Estonia, 1939. Avastaja Yrjö Väisälä Turu observatooriumis.
1743 Schmidt (Naissaarelt pärit optik Bernhard Schmidt), 1960. Avastajad Coenraad Johannes van Houten ja Ingrid van Houten-Groeneveld Palomari observatooriumis.
2099 Opik (astronoom Ernst Julius Öpik), 1978. Avastajad Eleanor Francis Helin ja Eugene Merle Shoemaker Palomari observatooriumis.
2506 Pirogov (Vene kirurg Nikolai Pirogov, kes töötas Tartu ülikoolis professorina 1836-1841), 1976. Avastaja Niklolai Tšernõhh Krimmi observatooriumis.
3738 Ots (laulja Georg Ots), 1977. Avastaja Nikolai Tšernõhh Krimmi observatooriumis.
4087 Part (helilooja Arvo Pärt), 1986. Avastaja Edward Bowell Lowelli observatooriumis.
4163 Saaremaa, 1941. Avastaja Liisi Oterma Turu observatooriumis.
4217 Engelhardt (Tartus sündinud baltisaksa mineraloog Wolf von Engelhardt), 1988. Avastaja Carolyn S. Shoemaker Palomari observatooriumis.
4227 Kaali, 1942. Avastaja Liisi Oterma Turu observatooriumis.
5080 Oja (Uppsala ülikooli Kvistabergi observatooriumi direktor 1970-1999, astronoomiaprofessor Tarmo Oja, 1934), 1982. Avastaja Claes-Ingvar Lagerkvist Kvistabergi observatooriumis.
6754 Burdenko (Vene neurokirurg Nikolai Burdenko, kes lõpetas1906 Tartu ülikooli ja oli samas professor 1910-1918), 1976. Avastaja Ljudmilla Žuravljova Krimmi observatooriumis.
11577 Einasto (astronoom Jaan Einasto), 2009. Avastaja Eric Walter Elst Euroopa lõunaobservatooriumis.
13995 Tõravere, 1993. Avastajad Uppsala astronoomid Euroopa lõunaobservatooriumis.
18872 Tammann (Eesti soost Šveitsi kosmoloog Gustav Tammann), 1999. Avastaja Stefano Sposetti Gbosca observatooriumis Šveitsis.
35347 Tallinn, 2008. Avastaja Eric Walter Elst Euroopa lõunaobservatooriumis.
35618 Tartu, 2008. Avastaja Eric Walter Elst Euroopa lõunaobservatooriumis.
11829 Tuvikene (astronoom Tõnu Tuvikene), 2011. Avastaja Henri Debehogne Euroopa lõunaobservatooriumis.
11832 Pustylnik (astronoom Izold Pustõlnik), 2011. Avastaja Henri Debehogne Euroopa lõunaobservatooriumis.
 

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.