Kaasaegne inimene on neandertallasest parem jooksja!

 (17)
Kaasaegsele inimesele meeldib vägagi joosta, olgugi tal seda otseselt teha vaja pole
Kaasaegsele inimesele meeldib vägagi joosta, olgugi tal seda otseselt teha vaja poleFoto: Andres Putting

Huvitav küll, kas siis metsikuma eluga harjunud isendid tänastest tsiviliseerunud inimestest tõesti tugevamad, vastupidavamad ning kiiremad lippajad polnud? Kõik inimlased on konstrueeritud pikaks ja kiireks jooksmiseks. Neandertallane jääks aga maratoni distantsil moodsale inimesele alla.

Lühikeses sprindis oleks neandertallased ehk kiiremad, ent just pikamaajooksus jääksid tavalisele hea kehaehitusega tervele inimesele alla, leidis värske uuring, mis avaldati ajakirjas Journal of Human Evolution, vahendab Discovery. Meie eellased hominiidide näol oleks aga neandertallastele pika puuga ära pannud, leidis Arizona ülikoolis tegutsev antropoloog David Raichlen vastavaid skelette uurides ja võrreldes.

Mida pikemad on teatud luud jalalabas, seda rohkem kulub jooksmisel energiat. Neandertaallaste jalalabad olid ehitatud pigem pikkadeks jalutuskäikudeks ning jõuliseks tegutsemiseks, mitte pidevaks ja kergeks lippamiseks. „Võime vaid oletada, et neandertallased ei jooksnud tundide kaupa mööda lagendikke ringi oma saakelukat väsitades, sest nad elutsesid hoopis jahedamates paikades,“ kommenteeris Raichlen.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.