Ka neandertallased kasutasid ravimtaimi!

 (17)
Ka neandertallased kasutasid ravimtaimi!
Reuters/Scanpix

Neandertallasi kujutatakse karvaste lihasööjatena, kes võisid välja surra toidupuuduse pärast. Üha rohkem koguneb tõendeid, et taimedel oli neandertallaste toidus oluline osa. Keedetud-küpsetatud taimetoit kuulus nende igapäevamenüüsse ja lisaks kasutasid neandertallased ka ravimtaimi, näitas neandertallaste hambakivi uurimine.

Hispaania põhjaosas asuvast El Sidróni koopast on leitud kümmekond hästi säilinud neandertallaste luustikku. Paljude skelettide hammastel leidub mineraliseerunud hambakattu ehk hambakivi, kirjutab Novaator.

Barcelona autonoomse ülikooli antropoloog Karen Hardy tegi koostööd keemikutega ning uuris vana hambakatu koostist põhjalikult.

Selgus, et hammastel leidus ohtralt tärklisegraanuleid ja teisi taimedest pärinevaid süsivesikuid. Lihast pärit valkude ja rasvade jäänuseid leidus neandertallaste hammastel tunduvalt vähem.

Osal tärklisest oli näha kuumtöötlemise jälgi. Lisaks leidis Hardy veel aineid, mis viitasid, et neandertallased olid pikka aega viibinud suitsu käes.

Loe edasi Novaatorist!