Jupiteri tabas taaskord kosmiline rünnak

 (14)
Jupiteri tabas taaskord kosmiline rünnak
AFP/Scanpix

Amatöörastronoomid on juba kolmandat korda veidi enam kui aasta jooksul märganud, kuidas hiigelplaneet Jupiter saab pihta mõne komeedi või asteroidiga.

Vaatlustehnika on viimasel ajal täiustunud astronoomilise videosalvestuse võimaluse laiema levikuga, ja seetõttu on alust arvata, et nende vaatluste ajaline lähedus pole kokkusattumus, vaid et väiksemaid taevakehi langebki Jupiterile sagedamini kui seni arvatud, vahendavad ERR teadusuudised.

Möödunud reedel said kaks Jaapani amatöörastronoomi teineteisest sõltumata videosalvestisele, kuidas väike komeet või asteroid tulise jutina Jupiteri atmosfääri sisenes. Alles tänavu juunis ja mullu juulis tegid amatöörastronoomid samalaadseid avastusi.

Aga enne neid viimast kolme juhtumit oli teise taevakeha Jupiterile kukkumist kindla peale nähtud ainult üks kord. See oli 1994. aastal, kui Päikesesüsteemi suurimat planeeti tabasid komeedi Shoemaker-Levy 9 tükid.

Üks teade on meieni jõudnud ka palju varasemast ajast, 1690. aastast, mil Itaalia astronoom Giovanni Cassini joonistas pildi, millel kujutatu meenutab kahtlaselt just mõne väiksema keha Jupiterile langemist.

Mõned elukutselised ja asjaarmastajast astronoomid on nüüd tulnud välja ideega, et tuleks sisse seada ülemaailmne automaatteleskoopide võrgustik, mis Jupiteri pidevalt jälgiks ja komeetide või asteroidide sellele langemist registreeriks.