Juba kahe aasta pärast saab abi tehislikust verest!

 (4)
Juba kahe aasta pärast saab abi tehislikust verest!
Foto: RIA Novosti

Tüvirakkudest toodetud veri võib vereülekannete olemust igaveseks muuta, tehes lõpu verenappusele haiglates ning võimaldades päästa elusid sõjaväljadel ja liiklusavariide sündmuspaikades. Tehisliku vere kasutamise puhul oleks nakatumise risk palju väiksem kui päris verega ning seda saaks veregrupist hoolimata üle kanda peaaegu igaühele.

Taolist lootust annavad Edinburgh' ülikooli uurijad, kes on seadnud eesmärgiks punaste vereliblede teisendamise tüvirakkudeks elementaarrakkudeks, mida teadlased peavad inimkeha n-ö sünnipäraseks remondikomplektiks, vahendab The Daily Mail.

Juba osatakse täiskasvanud inimese luuüdist võetud tüvirakkudest toota tuhandeid miljoneid punaliblesid.

Tundub palju? Siinkohal tuleb meeles pidada, et keskmise vereülekande jaoks läheb vaja 2,5 miljonit miljonit punast vereliblet, mis tähendab, et senisest suutlikkusest praktikas ei piisa.

Esimestel elupäevadel inimloodetelt kogutud rakke on küll märksa lihtsam suurtes kogustes paljundada, ent seni pole uurijail õnnestunud neist reaalset verd valmistada.

Teine võimalus on muuta punasteks verelibledeks — organismis hapniku liigutamise seisukohalt võtmetähtsateks rakkudeks — nahatükikesi, osutas uurija Marc Turner.

Prof Turner loodab toota verelible-varu 0-negatiivse veregrupi baasil. Seda „universaalset doonorverd“ võib üle kanda 98 protsendile elanikkonnast.

Ohutu vere küllaldane varu võiks kujuneda õnnistuseks ka arengumaadele, kus igal aastal kaotatakse asjatult inimelusid selliste välditavate probleemide läbi nagu sünnitusjärgne verejooks.

Prof Turner prognoosib, et on valmis kahe-kolme aasta pärast teelusikatäisi tehisverd heas tervislikus seisundis katsealuste kehadesse süstima — see oleks esimene kord, mil Suurbritannias on inimeste peal katsetatud tüvirakkudest toodetud verd.

Järgnema peaksid laiaulatuslikud katsed; tüviraku-põhine veri võib laiemasse kasutusse jõuda juba kümnendi jooksul.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.