Jaapani teadlased said tolmu abil meteoriitide päritolu jälile

 (7)
Asteroid Itokawa
Asteroid ItokawaNASA

Teadlased on põhjalikumalt analüüsinud tolmuproove, mille Jaapani kosmosesond Hayabusa tõi Maale Maa-lähedaselt asteroidilt Itokawa. Analüüs annab kinnitust kauasele kahtlusele, et just sedasorti kivistelt asteroididelt nagu Itokawa on pärit kõige tavalisemad meteoriidid, mis Maale kukuvad – kondriidid.

Et kondriite peetakse ühtedeks kõige algelisemateks Päikesesüsteemi kehadest, siis võib arvata, et üsna algelised on ka Itokawa-sugused ehk S-tüüpi asteroidid, vahendavad ERR Teadusuudised.

S tuleb siin sõnast silikaat, sest need asteroidid teatakse spektriuuringute põhjal koosnevat silikaatühenditest, peamiselt raud- ja magneesiumsilikaadist.

Tomoki Nakamura Tohoku Ülikoolist ja ta kolleegid uurisid tolmuteri nii elektronmikroskoobi kui ka röntgenikiirte abil. Ja tuligi välja, et Itokawalt toodud tolm on mineraalselt koostiselt väga lähedane tuhandetele Maale langenud meteoriitidele.

Nüüd võime olla senisest veelgi kindlamad, et S-tüüpi, kivised asteroidid on üsna primitiivsed taevakehad, mille materjal on tekkinud päris Päikesesüsteemi algaegadel.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.