Isased orangutanid pikendavad inimese eeskujul lapsepõlve

 (8)
Isased orangutanid pikendavad inimese eeskujul lapsepõlve
OrangutanAP/Scanpix

Indoneesias Sumatra saarel elutsevad inimahvid lükkavad hilisema sigimisedu nimel täiskasvanuks saamise edasi. Noore isase orangutani elu on üsna kibe, sest vanad isased ei lase noortel paarituda. Seal elutsevatel noorloomad kasutavad vasturelva ja lükkavad täiskasvanuks saamise edasi.

Orangutani isasloomad saavad suguküpseks umbes 15-aastaselt. Siis arenevad neil emaste meelitamiseks välja teisesed sootunnused – näiteks tugevad põsevoldid, vahendab Novaator.

Sumatral elutsevad orangutanid suudavad nende tekkimist edasi lükata isegi kümme aastat. Ühelgi teisel inimahvil pole sellist nähtust täheldatud. Ka sumatra orangutani lähisugulane borneo orangutan ei suuda sel kombel teismeiga pikendada.

Zooloogid eraldasid Borneol ja Sumatral elavad orangutanid eraldi liikideks kümmekond aastat tagasi. Sumatra orangutanidel on lisaks pikemale karvale ja kõhnemale kehaehitusele veel üks iseärasus – nende isased suudavad suurt hulka emaseid mitu nädalat ainult enda käsutuses hoida.

Loe edasi Novaatorist!

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.