Isased ahvid kümblevad emastele meeldimiseks iseenda uriinis

 (17)
Kaputsiinahvipoiss Nadua Kölni loomaaias. Foto Clemens Bilan, AFP
Kaputsiinahvipoiss Nadua Kölni loomaaias. Foto Clemens Bilan, AFPScanpix

Teatud ahvid – kaputsiinahvid! – urineerivad endale pihku ning mäkerdavad end seejärel oma uriiniga kokku. Säärast tegevust ei osanud teadlased seni kuidagi põhjendada ning vaatasid kaputsiinahvide kummalist käitumist suu ammuli pealt. Nüüd on teada, miks nii talitatakse.

Värskelt avaldatud uurimuse kohaselt annab uriini järele lõhnav kaputsiinahv emasele liigikaaslasele niimoodi selge signaali, et ta on vallaline, vahendab The Daily Mail. Emaste kaputsiinahvide aju reageerib nimelt noorte ja viljakate isaste testosteroonist küllastunud uriini lõhnale vastavalt ning hoopis teisiti kui vanade ahvide omale, mis ligitõmbavalt ei mõju, nagu selgus ahvikeste ajude magnetresonantsuuringu käigus. Mida kõrgemal positsioonil noor isane ahvikarjas on, seda tugevamalt ja enesekindlamalt ta end tunneb ning seda enam on tema uriinis ka emaseid meelitavat testosterooni.

Kaputsiinahvid pole päris ainsad, kes end uriiniga kokku mäkerdavad. Nõnda talitavad ka mõned teised ahviliigid, kes katavad viljakusest signaliseeriva kehavedelikuga oma jalad ja tagumiku, kui end paaritumiseks küpsena tunnevad.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.