Isaarmastusel on lapse isiksuse arengule määratu mõju

 (24)
Isaarmastusel on lapse isiksuse arengule määratu mõju
Scanpix

Isaarmastus on lapse isiksuse arengule vähemalt sama tähtis kui ema oma, vahest isegi olulisem. Nii selgub USA teadlaste uuringust, mis vaatles vanemate hoolitsuse või ükskõiksuse mõju lapse isiksuse arengule.

Teadlaste sõnul pole nad viiekümneaastase uurimistöö jooksul isiksuse arengus olulisemat mõjutegurit leida suutnud, kui seda on hüljatuse tunne. Eriti veel siis, kui tõrjujaks on oma ema või isa, vahendab ERR Teadus.

Lähemalt analüüsiti 36 varasemat uurimust üle maailma, milles oli rohkem kui 10 000 osalejat. Kõigist neist selgus, et vanemate tõrjuv suhtumine põhjustab lasteski ärritunud ja ebakindlat olekut ning vaenulikkust eakaaslaste suhtes.

Lapsepõlvepinged kanduvad aga edasi täiskasvanuikka, tehes noortel omakorda turvalisust pakkuvate suhete loomise keeruliseks.

Analüüsitud uuringutes paluti lastel ja täiskasvanuil hinnata lapsepõlves olnud suhteid oma vanematega usalduslikkuse ja ükskõiksuse skaalal. Samas tuli neil vastata ka küsimustele, mis puutusid nende endi meelelaadi.

Huvitava leiuna sai veelgi kinnitust mõne aasta eest leitud fakt, et ajus reageerivad kõrvalejäetuse tunde tekkides samad piirkonnad, mis siis, kui tuntakse füüsilist valu. Kui aga füüsilisest valust on võimalik taastuda, siis hingevalu elatakse ikka ja jälle uuesti läbi.

Seotud lood:

Loe edasi ERR Teadusest!

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!