Suitsidoloogia üldine reegel on, et kriisiaegadel on enesetappe vähem, märgib Allik.
Eestis on karantiini ajal vähenenud varguste ja varavastaste kuritegude arv, kuid kasvutrendi on näidanud vägivald lähedaste suhtes. Lätis ja Leedus on täheldatud sarnast trendi, lisaks on Leedu politsei andnud teada, et karantiini ajal on rohkem toimepandud tapmisi. Mis provotseerib praegu vägivaldset käitumist? Kas see, et inimesed on suletud võrdlemisi piiratud ruumi või ebakindlus, mis puudutab tulevikuväljavaateid?
Ega agressioon, siis pandeemia ajal kuhugi ära ei kao. See säilib ja isolatsioon võib seda natuke võimendada. Agressiooni esineb mitut tüüpi. Üks on, et nagu loomade puhul, nii ka inimesed kaitsevad oma territooriumit ja „puuris elamine" võib seda mõjutada. Kui väljas ei käi, sõpradega pubis ei istu ning kõrvaliste inimestega tüli ei nori, siis võivad mõned ette võtta oma lähedased. Uuringud, mis näitavad agressori ja agressiooni ohvri vahelisi seoseid, demonstreerivad, et viimased on enamasti ikkagi agressori tuttavad. Sellist asja, et inimene läheb mööda tänavat ja paneb möödujale vastu hambaid, juhtub protsentuaalselt harvem.
Eneseisolatsiooni ja karantiini tingimustes on eriti raske võhivõõrale tänava peal vastu vahtimist virutada.
Loomulikult - kui lähed tänavale välja ja seal kedagi pole, siis jäävad sellised asjad ära... Kuid loogiline on, et sellisel juhul kantakse agressioon üle neile, kes on käepärast.
Kas karantiin ja üldine kriis võivad Eestis viia enesetappude arvu tõusuteele?
Suitsidoloogia üldine reegel on, et kriisiaegadel on enesetappe vähem. Näiteks sõdade ajal. Ja ka majanduskriiside tingimustes läheb reeglina enesetappude arv alla.
Kui vaadata heaoluriike, kus tõsist survet pole, siis enesetapu tõenäolisem põhjus on võrdlustase. Paradoksaalne on see, et ühiskonnad, kus inimesed on eluga rahul ja õnnelikud, siis seal on enesetappe rohkem.
Seda seletatakse sellega, et sotsiaalne norm on see, et inimesed peavad olema rõõmsad. Ja kui sa igapäev ärkad ilma „keep smiling-uta" ja vaatad, et naaber muudkui naeratab sulle vastu, ning kõik, kes tänaval vastu tulevad naeratavad ja sa tunned, et ei suuda seda sotsiaalset normi täita, siis tunned end halvasti.