Inimese valkudest toodetud kummikommid on tavalistest tervisele kasulikumad

 (23)
Želee. Foto Steven Depolo
Želee. Foto Steven Depolo

Teadlastel õnnestus inimese valkudest želatiini toota. Jinchun Cheni juhitud rühm Pekingi keemiatehnoloogia ülikooli teadlasi kirjutas ajakirjas Journal of Agriculture and Food Chemistry avaldatud uuringus, et loomade luudest želatiini tootmise üldlevinud tehnoloogiaga kaasneb mitmeid probleeme.

Tavaliselt toodetakse želatiini loomade luude, naha ja nendega seotud kudede keetmise ja keemilise töötlemise teel, et vabastada kollageen. Kollageen on vees lahustumatu valk, mis moodustab loomsete sidekudede põhimassi. Koos veega kuumutamisel muutub see vees lahustuvaks ja hästi seeduvaks želatiiniks, vahendab Novaator.

Loomade luudest želatiini tootmisega kaasneb aga risk, et sel teel võivad inimesele üle kanduda loomade haigused, näiteks hullulehmatõbi.

Kuid on teisigi probleeme. Sellisel teel saadud kollageenimolekulid on erineva pikkusega ning seetõttu varieeruvad želatiini omadused partiide lõikes, mis muudab selle kasutamise tootmises keeruliseks.

Lisaks sellele reageerib osade inimeste immuunsussüsteem želatiinis leiduvatele loomade proteiinidele. Kuna želatiini kasutatakse erinevatel otstarvetel ka meditsiinis, sealhulgas vaktsiinides ja ravimikapslites, on selliste reaktsioonide vältimine ülioluline ning seetõttu on teadlased varemgi želatiini tootmiseks alternatiivseid lahendusi otsinud.

Pikemalt loe edasi SIIT.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!