Inimene võib tunnetada magnetvälja

 (11)
Inimene võib tunnetada magnetvälja
Scanpix

Võibolla leiutasid Hiinlased kompassi ilma asjata. Sest nii nagu ei vaja seda rändlinnud ja merekilpkonnad, nõnda võib see kasutuks osutuda ka inimesele. Massachusettsi Ülikooli Meditsiinikooli teadlased neurobioloog Steven Repperti rühmast igatahes kahtlustavad, et inimese silma võrkkestas avaldub valk, mis võib aidata meil Maa magnetvälja tunnetada. Rändloomadel aitavad magnetvälja tunnetada valgustundlikud keemilised reaktsioonid, milles osaleb krüptokroomi nimeline valk.

Ka äädikakärbse silmas leidub seda valku ning on tõestatud, et see toimib valgustundliku magnetsensorina. Ka inimese silma võrkkestas leidub sellelaadset valku nimega inimese krüptokroom 2, hCRY2, vahendab teadus.ee.

Reppert ja ta kolleegid lõid transgeense äädikakärbse, kel puudub talle muidu omane krüptokroom, kuid esineb hoopis inimese krüptokroom 2. Jälgides kärbse käitumist tõestati, et ka selline äädikakärbes tunnetab kunstlikku magnetvälja valgusest sõltuval moel.

Nõnda võib inimene põhimõtteliselt magnetvälja tunnetada. Kas ka teadvustatud kujul, on iseasi.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.